AKO NEKOME KAŽEM DA ZARAĐUJEMO 100.000, TAJ ODMAH POBEGNE! Filip Cepter otkrio tajnu - Misle da sam lud...

Jedan od najbogatijih srpskih biznismena otkrio svoje poslovne tajne. Tvrdi da ni najbližim saradnicima ne sme da otkrije ideje za biznis, jer ih odmah smatraju neostvarivim i uplaše se.

YouTube/Sander/Prinscreen

Milan Janković, poznatiji kao Filip Cepter, rođen je u selu Međeđa pored Kozarske Dubice. Nakon završne srednje škole u Dubici, diplomirao je na Ekonomskom fakultetu u Beogradu. Sa 29 godina je otišao u Beč radi usavršavanja nemačkog jezika, ali je odlučio da ostane u Austriji. Davne 1986. godine osnovao je vlastitu firmu pod imenom "Cepter", koja je ubrzo postala sinonim za dobro posuđe. Posao je počeo da se širi neverovatnom brzinom, tako da se firma eksplozivno razgranala. Sa posuđa je prešla na medicinske aparate i aparate za domaćinstvo, a zatim i na kozmetiku i luksuzne proizvode raznih namena. Kompanija "Cepter" je danas prisutna na svim kontinentima, u više od 40 zemalja sveta i ima više od 120 hiljada zaposlenih. Vrednost ove kompanije, kojom upravlja Janković, procenjuje se na više milijardi evra.

Boraveći svojevremeo u rodnom gradu, gde je otvorio hotel, Cepter se prisetio svojih početaka, istakavši da je rodno mesto napustio davne 1969. godine, otišavši u Beograd na studije.

YouTube/DubrovnikTV/Printscreen 

"Studirao sam u Beogradu deset godina, a posle proveo narednih deset godina u Austriji. Nakon toga moje prebivalište je postao Monako", kazao je Cepter u intervjuu koji je dao za jednu lokalnu televiziju.

Potrošio sam 4 miliona evra iz plezira

Na pitanje da otkrije svoju tajnu uspeha, Cepter se nasmešio, uzdahnuo i šeretski odgovorio ga to stalno pitaju, ali da nikad nije bio u mogućnosti da na njega da adekvatan odgovor.

YouTube/DubrovnikTV/Printscreen 

"Večito pitanje koje uvek ostane bez odgovora. To je jako teško definisati. Postoje samo neke stvari koje su pretpostavka za uspeh. Mora puno da se radi, puno da se zna, ali najvažnije je da imate sreće", kazao je Cepter, a zatim prokomentarisao da je hotel koji je sagradio u svom rodnom mestu "investicija koja se nikad neće vratiti", ali da ga je otvorio iz "emotivnih razloga".

"Na izgradnju ovog hotela koji je top kvaliteta potrošeno je preko 4 miliona evra, mada znam da ova investicija nema ekonomsko opravdanje. Otvorio sam ga da bi Dubica imala hotel i da bih ja za sebe imao opravdanje u smislu da sam nešto dao rodnom mestu. To je čist plezir, ali ne kajem se", objasnio je Cepter.

YouTube/DubrovnikTV/Printscreen 

Na pitanje ko je bio njegov mentor i od koga je učio tajne uspešnog poslovanja, Cepter je svojevremeno kazao da je sam stvorio sve, istakavši, u intervjuu za Sander, da su za uspeh u poslu najbitniji "senzibilitet, kognitivne sposobnosti i vidljivi rezultati".

Misle da sam lud kad im kažem šta planiram

"Kažu da je za uspeh potrebo da imate red, rad i disciplinu, a ja kažem – red, rad i rezultat. Po meni, disciplina nije uopšte važna. Nisam disciplinovan, ali postižem rezultat. U svojoj firmi imam 110 generalnih direktora i uopšte ih ne kontrolišem. Ako ostvaruju rezultat, onda verujem da su i procesi dobri. Ako nema rezultata, onda menjamo procese i pristup. Iza svakoga uspeha, i na kraju i na početku, stoji - poverenje. Prema kupcu, prema saradniku, prema okruženju… Poverenje se teško stiče, a lako gubi. Ja ga stičem i uvećevam već 35 godina. Mogu da vam kažem, da sve što sam rekao jeste bilo tačno. Često su govorili da sam lud i da su moje zamisli nemoguće, ali posle nekog vremena ispadne da sam u pravu. Kad su moje ideje u pitanju, koje su takve kakve su, često ne smem da kažem cilj nastupa jer odmah smatraju da je to nemoguće ostvariti. Moram da idem korak po korak, da bi moji saradnici shvatili kuda idemo i šta se nalazi na kraju procesa. Ako nekom kažem da možemo da zaradimo 100 hiljada mesečno, taj će odmah da pobegne i da kaže da sam lud. Zato prvo pogledam o kome se radi i ako procenim da mu treba budžet od 500 evra, onda ću mu objasniti kako da dođe do te sume", objasnio je Cepter.

(MONDO)