VUDI VIRŠLE ZARAŽENE SMRTONOSNOM BAKTERIJOM U SRBIJI: Imate li pravo na tužbu i ko je odgovoran

Vudi viršle povučene su iz prodaje zbog prisustva opasne bakterije.

YouTube/K1 Televizija/ printscreen

Pošto je od strane sistema za brzo obaveštavanje EU (RASFF) dobijeno je hitno obaveštenje da je proizvod brenda "Vudi" uvezen iz Italije kontaminiran bakterijom listerijom isti je povučen, saopštila je Uprava za veterinu. O ovoj temi govorio je pravni savetnik Nacionalne organizacije potrošača Srbije Marko Dragić, gostujući u emisiji "Uranak" na K1 televiziji. 

"Ceo lanac koji se bavi kontrolom bezbednosti hrane počev od samog uvoza do plasmana na tržište je zatajio. Zaboravili su u potpunosti da se primenjuje Zakon o bezbednosti hrane. To je obaveza. Ako nešto plasiramo na tržište moramo da proverimo u celosti njegov kvalitet. Da li ispunjava sve standarde koji su potrebni da bi se on plasirao na tržište, ali prvo da li je on bezbedan da se može plasirati. Ako proizvod nije bezbedan, odmah se povlači sa tržišta", rekao je on i dodao: 

"Da smo uradili sve po proceduri videli bi da sa viršlama nešto nije u redu čim bi prešle granicu. Trebalo je da se uzme jedan uzorak i da se na tom jednom uzorku uradi sva potrebna kontrola. Ukoliko ispunjava sve standarde koji su definisani bezbednošću proizvoda onda tek može da se plasira na tržište. U celom sistemu je evidentno da je bio propust nadležnih organa koji su morali to da urade, a oni nisu. Ne mogu pojedinačno da kažem ko je tačno zatajio, ali ceo lanac je kriv. Počev od Uprave carine koja vrši kontrolu, Uprave za veterinu i naravno proizvođača koji je, kao prvi u lancu, trebalo da pregleda proizvod. Te iste službe koje su zakazale sada mogu da se pokažu na delu i kažu koliko je proizvoda kupljeno kako bi pokazali da rade u interesu građana", ukazao je on.

Dragić je naglasio da je veliki problem u ovom slučaju, to što u srpskom zakonodavstvu ne postoji kolektivna tužba. "Niko neće da tuži zbog jednog pakovanja viršli. Ali da postoji kolektivna tužba, oštećenima bi se mogla nadoknaditi šteta, odnosno, svima koji su kupili 'Vudi' viršle. Ovako bi pojedinačnim tužbama ugušili sudove. Ministarstvo trgovine treba da opomene i kazni. Moraju svi iz lanca da snose sankcije. Zašto nas obaveštava RASFF pored toliko naših službi? Meso i mesne prerađevine najviše dolaze iz Španije i Italije. Imamo veliki broj stoke i dosta izvozimo zbog dobre cene. Treba da se pozabavimo time da potrebe našeg tržišta sređujemo iz domaće proizvodnje. Datumi na proizvodima u prodavnicama su problem. Sami trgovci moraju da odluče da adekvatno posluju, a takvim stvarima nedostaje jak inspekcijski nadzor", zaključio je.

Listeria monocytogenes ima sposobnost rasta na niskim temperaturama, što joj omogućava umnožavanje u rashlađenoj hrani. Rizične grupe populacije za listeriozu su trudnice, imunokompromitovane osobe, oboleli od karcinoma, dijabetičari, astmatičari i osobe starije životne dobi, a komplikacije se mogu pojaviti i kod zdravih ljudi. Bez lečenja antibioticima, smrtnost je visoka i dostiže 20 odsto.

Pogledajte šta je pravnik rekao o Vudi viršlama koje su bile pokvarene:

Vudi viršle  YouTube/K1 Televizija

(MONDO/K1)