Septembar i oktobar su meseci kada se smrdibube spremaju za spavanje, zbog čega ovih dana opsedaju kuće i stanove u Srbiji. One nisu opasne, ali definitivno nose titulu najgadnijih insekata. Napolju će prezimeti u mrtvim stablima, ali često kroz otvorene prozore i vrata nalaze svoj put do domova ljudi.
Ali osim u domovima, ima ih svuda: i u baštama, i na voću i povrću. Napadaju zreo paradajz i papriku, ima ih na kruškama i jabukama, mladim tikvicama, ali i na opranom vešu. Osim što haotično lete, prave štetu na jesenjim plodovima.
"Smrdibube na ovim prostorima oduvek žive, ali sada imamo i dve invazivne vrste – mramorasta azijska i etiopska. One su kod nas došle pre petnaestak godina, nemaju prirodnih neprijatelja i šire se nekontrolisano", objašnjava Željko Tomanović sa Biološkog fakulteta za RTS. Najbolji spas od njih su, kako kaže komarnici. Ne treba ih uzimati u ruke, treba ih izbaciti, to je najbolji način da ih se rešite jer im sprejevi ne mogu ništa.
Krajem jeseni ih više primećujemo jer ne vole zimu i pokušavaju da se sklone u tople domove. Smrdibube su štetočine u poljoprivredi, pa se tako u evropskim zemljama šteta meri u stotinama miliona evra. Zbog toga su u mnogim evropskim zemljama počeli da uvoze njihove prirodne neprijatelje, pa su tako u Italiji već rašireni neki paraziti koji napadaju njihova legla. Njima će biti potrebno duže vreme da se rašire i do nas.
Sličan primer je sa puževima golaćima koji su ovde oduvek živeli i predstavljali sezonsku napast i štetočinu, ali je pre 20 godina u Srbiju stiglo nekoliko invazivnih vrsta, poput velikog crvenog golaća sa Iberijskog poluostrva.
(MONDO)