Slučaj Marka Stojanovića (30) iz Svilajnca, koji je u petak preminuo na Urgentnom odeljenju UKC u Beogradu nakon što su mu lekari, prema tvrdnjama supruge Nikoline Antić, u ćuprijskoj bolnici probušili debelo i tanko crevo tokom kolonoskopije, a dok su to sanirali, povredili mu i pluća, uznemirio je javnost. Mnogi građani se pitaju kako tako česta i rutinska procedura kao što je kolonoskopija, tj. optičko ispitivanje debelog ili tankog creva pomoću fleksibilne cevi sa svetlom i video-kamerom, može da dovede do komplikacija, te i da li lekari ovu intervenciju treba da izvode sa anestezijom ili bez nje.
Gastroenterolog prof. dr Vojislav Perišić objašnjava za "Kurir" da se kolonoskopija najčešće i u skladu sa evropskom praksom radi u opštoj anesteziji koja se daje intravenski, a da retke komplikacije najčešće nastaju usled nestručnosti lekara.
"Pregled se započinje ubacivanjem kolonoskopa u zadnji deo creva pacijenta, tj. anus. Ovu proceduru lekar treba da radi vrlo pažljivo jer kod debelog creva ima dosta većih i manjih krivina koje se teško i sporo savladavaju. Zbog male nepažnje i nestručnosti lekara može doći do oštećenja i pucanja creva. Takođe, treba ubaciti minimalnu količinu vazduha u crevo jer, ukoliko se ubaci veća količina, crevo može previše da se nadima. Ukoliko dođe do bilo kakvih komplikacija, procedura odmah mora da se prekine", kaže dr Perišić.
Prema njegovim rečima, uloga kolonoskopije je da se sve uočene promene na debelom crevu notiraju i snime, a ukoliko je neophodno, i da se uzme uzorak sluzokože radi daljeg ispitivanja.
"Nakon intervencije pacijent treba da bude pod nadzorom lekara određeno vreme", navodi dr Perišić.
Zašto se radi kolonoskopija?
Postoji više razloga zašto se radi kolonoskopija. Oni su: Radi lokacije izvora krvarenja u donjim partijama crevnog sistema; Otkrivanje razloga za bol u donjem delu stomaka; Uočavanje ranih znakova raka debelog creva; Uklanjanje polipa (polipektomija) i Zaustavljanje krvarenja.
Međutim, dok pojedini lekari savetuju i ponekad insistiraju da se kolonoskopija odradi bez anestezije, uglavnom da bi pacijent reagovao ukoliko dođe do nekih komplikacija koje bi mogao da oseti, dr Perišić smatra da se zbog neprijatnosti i neugodnosti koju pacijent oseća prilikom intervencije preporučuje da se procedura izvodi u opštoj anesteziji.
Pojedine ustanove u Srbiji primenjuju i inovativnu tehnologiju neinvazivnog pregleda celokupnog digestivnog trakta pomoću kapsule (veličine kao za antibiotik). Ona je opremljena sitnom kamerom i LED svetlom, a nakon što se proguta, prolazi kroz digestivni trakt praveći fotografije koje se bežičnim putem prenose na portabl rekorder. Pregled tankog i debelog creva video-kapsulom košta oko 96.000 dinara. Međutim, prof. dr Vojislav Perišić smatra da je ovo ipak manje pouzdana metoda od kolonoskopije:
"Te kapsule daju samo fotografije na kojima se često ne može sve jasno videti. Nakon te tablete pacijent bi obično opet morao da dođe na kolonoskopiju. S druge strane, postoji opasnost od toga da se tableta zaglavi u crevu i da kasnije mora da se izvadi hirurškom metodom".
"Dakle, pacijent tokom kolonoskopije treba da spava. Ugledajući se na mnoge standarde koji su propisani u zapadnoj Evropi a predviđaju da se kolonoskopija isključivo izvodi uz anesteziju, smatram da i naši lekari to treba da praktikuju", ističe on.
Oglasila se nova Ministarka zdravlja Danica Grujičić
Ministarka zdravlja Danica Grujičić povodom smrti Marka Stojanovića (30), kome su prilikom kolonoskopskog pregleda probušili creva, rekla je da će inspekcija Ministarstva zdravlja danas biti u bolnici u Ćupriji, a da nakon toga sledi spoljašnja provera kvaliteta lečenja.
Da podsetimo, Nikolina Antić iz Svilajnca, supruga preminulog Marka Stojanovića, rekla je za "Kurir" da je njenom mužu lekar u ćuprijskoj bolnici probušio debelo i tanko crevo tokom kolonoskopije, a nakon intervencije kojom je to hirurg zakrpio, on nije mogao da se probudi iz anestezije. Takođe, navela je i da su mu pluća izbušena, pa je u komi prebačen u Kragujevac, a odatle u Urgentni centar u Beograd, gde je i umro.
(MONDO/Kurir)