SPISAK ULICA U KOJIMA NEĆETE DOBITI KAZNU ZA VOŽNJU ŽUTOM TRAKOM: Kamere ne beleže prekršaj, a ove situacije su IZUZETAK

Kazna za vožnju žutom trakom iznosi 5.000 dinara, ali u određenim situacijama kamere neće beležiti ovaj prolazak kao prekršaj.

MONDO/Stefan Stojanović

Kretanje žutom trakom za one koji ne obavljaju usluge javnog prevoza, zabranjeno je na većini lokacija 24 sata, ali u određenim ulicama vožnja tom trakom nije dozvoljena samo u vreme saobraćajnog špica, odnosno od 7 do 9 časova i od 14 do 18 časova.

Ovo ograničenje važi i tokom vikenda i državnih praznika, uprkos činjenici da je tada intenzitet saobraćaja drastično manji nego radnim danima. Na glavnim gradskim saobraćajnicama, policajci dozvoljavaju prolazak vozilima žutom trakom radi bržeg protoka saobraćaja, a to se najčešće dešava na Brankovom mostu tokom popodnevnog špica.

U takvim slučajevima, kamere ne detektuju prolazak žutom trakom.

Printscreen/Grad Beograd 

"Kada je upaljena rotacija na policijskom automobilu, a saobraćajac rukom daje znak da je prolazak žutom trakom dozvoljen svim vozilima, saobraćajne kamere ne beleže prekršaj. Vozači tada ne treba da strahuju da će im stići prijava zbog kretanja žutom trakom, jer je saobraćajni policajac sve vreme na vezi sa kontrolnim centrom“, naglašavaju u Saobraćajnoj policiji za N1, podsećajući da novčana kazna za nepoštovanje pravila žute trake iznosi 5.000 dinara.

Sekretarijat za saobraćaj planira proširenje zone žutih traka, ali problem predstavlja činjenica da od 617 kilometara ulične mreže u gradu, čak 67 odsto ima po jednu traku po smeru.

(MONDO)