PRIRODNE LEPOTE ČAČKA NA KOJE JE SRBIJA PONOSNA: Sačuvajmo naše blago!

Prirode lepote Čačka su za divljenje!

Shutterstock/Olga Danylenko

Čačak je jedno od najatraktivnijih mesta u Srbiji sa raskošnom vegetacijom, prirodnim bogatstvima i biodiverzitetom na kom mogu da mu pozavide mnogi. Čak preko 60 odsto površine, što je 433 km2 ovog prostora, korisiti se za razne poljoprivredne aktivnosti. Raskošna flora i fauna obiluje gajenim kulturama i životinjama, dok se na 158 km2 prostire slobodna površina na kojoj su uglavnom kontinentalne listopadne šume sa proplancima pokrivenim gustom travom.

Raskošna vegetacija

Biodiverzitet na ovim prostorima je zadivljujuć. U Čačku ćete naći obilje raznovrsnog drveća, a od kojih preovlađuju hrast, grab, bukva, jasen, jasika, klen, lipa, topola itd.

Ljubitelji četinara mogu da posete obronke Ovčara, Kablara i Jeljena, gde je sprovedeno veštačko pošumljavanje ovom mirisnom vrstom rastinja. U priobalju Zapadne Morave pronaći ćete nešto nešto barskih vegetacija, koje se u novije vreme nalaze i u zabačenim delovima jezera u Ovčarsko-Kablarskoj klisuri. Posebno je interesantan i deo submediteranskih- balkanskih reliktnih šuma koje su smeštene na Ovčaru i Kablaru.

Bogata fauna

I životinjski svet je u ovim predelima više nego raznovrstan. Od visoke divljači zastupljene su srne i divlje svinje, a od niskih sisara najviše ima zečeva, lisica, kuna, lasica, tvorova, jazavaca itd. Takođe, herpetofauna (a u koju spadaju vodozemci - žabe, salamandre, tritoni i slično, i gmizavci - zmije, gušteri, kornjače...) izrazito je razvijena, pogotovu u krševitom delu Ovčarsko-Kablarske klisure. Ova klisura se takođe smatra i ornitološkim parkom.

Upravo zbog ovakvog prirodnog bogatstva je ključno da se očuva biljni i životinjski svet na teritoriji Čačka, čemu se posvećen i jedan od projekata pod nazivom "Zeleni pojas Čačka 2". 

Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.