Prema prognozama agroekonomista, nakon ukidanja uredbe vlade o organičenim cenama, meso bi već od sledećeg meseca moglo da poskupi i za 20 odsto, perspektivno i više, ali to nije jedini problem sa kojim se suočavamo po pitanju mesa.
S obzirom da naša zemlja uvozi velike količine mesa, postavlja se pitanje snabdevenosti na tržištu imajući u vidu da Evropa smanjuje proizvodnju svinjskog mesa, a Nemačka kao jedna od najrazvijenijih država sveta, suočava se sa rekordno malim brojem svinja. Takođe, rekordne iznose dostigle su i cene svinjskog mesa u Nemačkoj kao uzrok slabe ponude koja ne može da zadovolji potražnju, što će diktirati stanje na tržištu u narednom periodu.
S druge strane, mesare u Srbiji pune su svinjskog mesa, ali kako ocenjuje agroekonomski analitičar Branislav Gulan za MONDO, one nisu rezultat veće proizvodnje jer su nam obori mahom prazni.
“Srbija je od izvoznika postala uvoznik mesa, a kao rezultat toga sada su prazni obori u Srbiji, isti obori u kojima je nekada bilo više miliona svinja. Danas imamo manje od 2 miliona svinja, te smo stoga prinuđeni da uvozimo svinjsko meso. Situacija je takva da nemamo dovoljno svinjskog mesa za sopstvene potrebe, pa nam u narednom periodu neminovno sleduje veliki uvoz svinjskog mesa, kao i dalji skok cena do kojeg mora da dođe“, ističe Gulan za MONDO.
Mesare će ostati pune, ali kakvim mesom?
Naš sagovornik navodi da svinjsko meso uvozimo pretežno iz Evropske Unije, na prvom mestu iz Španije, kao i da u pogledu snabdevenosti ne bi trebalo da bude problema.
“Uvezeno meso u Srbiji u pogledu troškova ishrane 40 odsto je jeftinije od našeg svinjskog mesa, jer su u pitanju svinje koje su hranjene GMO hranom. Na prvom mestu se uvozi meso treće kategorije koje uglavnom ide za preradu, a koje nam prodaju po ceni od jednog evra ili čak 50 centi za kilogram“, objašnjava agroekonomista.
Stručnjak navodi da je naša zemlja od izvoznika postali uvoznik svinjskog mesa čiji je poslednji izvoz iz Srbije u Evropsku Uniju bio čak 1990. godine, vredan 762 miliona dolara.
„Posle toga je došlo do raspada Jugoslavije, ratova i sankcija i od tada ni gram svinjskog mesa nije otišao u Evropsku Uniju, niti svinjsko meso uopšte može da se transportuje preko tih zemalja. U svakom slučaju, sve i da možemo da izvozimo svinjsko meso, ne bismo bili konkurentni“, navodi Gulan koji naglašava da mesa nemamo u dovoljnoj količini, posebno svinjskog.
Prema njegovim rečima, meso je već poskupelo zbog skupe stočne hrane, troškovi proizvodnje prošle jeseni koštali su seljaka oko 176 dinara, dok su sada od 250 dinara pa naviše, a ta cena će sigurno još da skoči.
Kada su u pitanju razlozi za smanjenje stočnog fonda, navodi da ih ima mnogo, ali jedan od njih je svakako povećan uvoz smrznutog mesa i što je gore, to meso od živih svinja, proizvod je od GMO ishrane tovljenika, dakle, jedemo GMO meso.
(Mondo)