Fantastični izumi srpskih firmi: Zelena zamena za stiropor, gel koji zaustavlja požar i čip za otkrivanje bolesti

Koliko su za male lokalne biznise važni konkursi koji pružaju podršku u razvoju poslovanja i promociji ideja o održivom poslovanju, poput regionalnog konkursa NLB Grupe #OkvirPodrške, najbolje znaju finalisti i pobednici.

Promo

 Nakon što su ostvarili brojne benefite, povezali se sa potencijalnim klijentima i poslovnom zajednicom, i široj javnosti predstavili svoje inovativne ideje, spremni su da podele svoja iskustva sa poslednjeg #OkviraPodrške.
Dve firme, dvoje srpskih finalista ovog regionalnog konkursa, Savema inovacije i White Lemur Soma, naizgled imaju potpuno različito delovanje, ali krasi ih zajednički cilj – obe razvijaju ideju o održivom poslovanju. Treći finalista, kog danas predstavljamo je Centar za lasersku mikroskopiju, pri Biološkom fakultetu.
Da li ste znali da kada se vatra gasi običnom vodom, ona retko kada dolazi do središte požara? Upravo zbog toga, tim Savema inovacija, sastavljen od vodećih stručnjaka iz oblasti zaštite od požara, godinama unazad razvija i testira ekološki prihvatljive proizvode, zasnovane na gel tehnologiji. Jedan od rezultata je praškasti aditiv za gašenje vatre, koji količinu vode potrebne za gašenje požara smanjuje za 80 odsto. Proizvod je biorazgradiv, te se nakon nanošenja ne mora uklanjati sa drveća.
„Učešće na konkursu je vrata za brojne poslovne prilike. Naučili smo korisne stvari i stekli vredno iskustvo. Konkursi ovog tipa su zaista važni za razvoj mladih firmi, koje se bave razvojem inovativnih proizvoda i usluga povezanih sa karbonskim otiskom i različitim ekološkim rešenjima“, ističe direktor Savema inovacija Sretko Popadić.
Isto mišljenje deli i suosnivač White Lemur Soma Nikola Stanojević, firme koja se, pored usluga dizajna, bavi razvojem i proizvodnjom inovativnih biomaterijala, dizajnom i razvojem održivih proizvoda za jednokratnu upotrebu, kao i konsultantskim uslugama u okviru razvoja cirkularnog i održivog razvoja i poslovanja.

Promo 

„Ovakvi konkursi su posebno bitni za startup kompanije, jer pružaju vidiljivost i marketing kakav ne bi mogli sebi da priušte u ranijim fazama razvoja. Prvi proizvod, kojim smo se predstavili NLB Grupi, jeste inovativni biotički biorazgradivi materijal Biosporin, nagrađen kao “Najbolja tehnološka inovacija 2020”. Biosporin je zapravo zelena zamena za stiropor, sa kojim deli iste mehaničke, ali bolje hemijske i termičke karakteristike. Devet puta je lakši od vode i nije zapaljiv, a za njegovu proizvodnju se koristi 98 odsto manje energije nego za proizvodnju stiropora, i nema emisije štetnih gasova“, objašnjava Nikola.
Treći, jednako značajan izum je NIMOCHIP, koji predstavlja prenosivu, samostalnu, kliničku „laboratoriju na čipu“ za inovativnu in vitro dijagnostiku amiotrofične lateralne skleroze i srodnih neuroloških poremećaja za koje trenutno ne postoje specifični testovi za preciznu i ranu dijagnostiku. Ovaj izum razvio je Centar za lasersku mikroskopiju.
„Naš Centar za lasersku miskroksopiju na Biološkom fakultetu Univerziteta u Beogradu je od osnivanja, 2004. godine, dobio više projekata, kako međunarodnih, tako i nacionalnih. Da se nismo držali prinicipa održivosti, ne bi bilo moguće postići tu vrstu uspešnosti. Učešće na konkursu #OkvirPodrške je za nas novo iskustvo i verujem da ćemo tek sagledati njegov značaj. Za nas je bilo izuzetno pozitivno da se jedna banka bavi ovakvom vrstom finasiranja malih biznisa. Imam iskustva sa sličnim konkursima u inostranstvu, ali je ovo prvi put da to vidimo u Srbiji“, istakao je Pavle Anđus, iz Centra za lasersku mikroskopiju.
Kako je naš region bio dom izuzetnim pojedincima koji su svojim delima promenili svet nabolje, poslednji #OkvirPodrške bio je posvećen njihovim potomcima i snovima o boljoj budućnosti. Na konkurs je pristiglo gotovo 300 prijava, sa šest tržišta na kojima NLB Grupa posluje.
Pobednik, kompanija Anteja ECG iz Slovenije, nagrađena je sa 50.000 evra, drugoplasirana srpska firma Smart Watering Solutions sa 30.000 evra, a trećeplasirana Montex Electronics iz Crne Gore sa 20.000 evra za realizaciju održivih ideja za unapređenje poslovanja.