Dragan Veselinov, profesor Fakulteta političkih nauka u penziji i nekadašnji ministar u vladi Zorana Đinđića, kaže da će Albin Kurti napustiti politiku ukoliko bude napadnut i od Amerike i od svojih, dodajući da i pored svega Amerika nije prešla na stranu Srbije.
"Amerikanci nisu prešli na stranu Srbije, već su Albinu Kurtiju rekli da ne sme da trči ispred rude. Amerika želi da odluči o modelu mira na Kosmetu, a ne Kurti, i taktički melje obe zavađene strane. SAD ne daju da im prištinska samovolja umanji podršku u Beogradu. Sporazum iz Brisela je jasan: Srbiji Zajednica srpskih opština na Kosmetu, a Prištini otvoren put ka svetskim institucionalnim integracijama. Međutim, Kurti hoće svoj kolač, a Beogradu samo čašu žuči. Preterano. Kurti neće moći da politički preživi unutrašnje i spoljne pritiske. Ako bude napadnut i od Amerike i od svojih, napustiće politiku", rekao je Veselinov za Autonomija.info.
Prema njegovim rečima sankcije SAD nisu uvod u to da će Amerika dići ruke od Kosova.
"Američki nežni protektorat i sada postoji na Kosmetu, i on bi mogao samo da jača, a nikako da slabi zbog pojačavanja sukoba. Ako bi se to kojim slučajem desilo posledice niko ne zna. Najmanje je verovatno da bi SAD i EU napustile Briselski sporazum i da ne bi obrazovale novu prištinsku vladu koja bi ga primenila", rekao je Veselinov.
O tome kako ocenjuje trenutnu ulogu američke politike na Zapadnom Balkanu, Veselinov kaže:
"Više je sedativna nego konstruktivna. Američka politika pretrpela je najveći poraz na jugoslovenskom prostoru sa Dejtonskim sporazumom za Bosnu i Hercegovinu iz 1995. godine: priznala je teritorijalni ishod tamošnjeg bratoubilačkog rata i stvorila neodrživu veštačku federaciju. Za ovu zemlju postoje samo dva rešenja: ili njen raspad ili ukidanje postojeće negativne federacije u korist centralizovane države pod međunarodnom kontrolom. Ne zna se šta je ovde gore od goreg", rekao je Veselinov.
Podsećanja radi, američki ambasador u Prištini Džefri Hovenijer rekao je da je otkazivanje učešća Kosova u vežbi "Defender Evropa 2023", prva posledica za vladu privremenih prištinskih institucija, koja je odbacila pozive Vašingtona da deeskalira situaciju na severu Kosova i Metohije. Američki državni sekretar Entoni Blinken upozorio je 26. maja da će akcije Prištine u severnim opštinama imati posledice po bilateralne odnose, podsetio je američki diplomata.
"Prvi pokazatelj toga bila je odluka koju je sinoć doneo američki komandant za Evropu da otkaže učešće Kosova u Defender Europe 2023, što se dogodilo preko noći", rekao je Hovenijer na sastanku sa nekoliko novinara u Prištini.
Za Kosovo su ove vežbe završene, dodao je Hovenijer.
"Moram da kažem da u ovom trenutku SAD nemaju mnogo entuzijazma da reaguju na neke interese Kosova, poput angažovanja sa zemljama koje ga nisu priznale, ili aktivnog rada na unapređenju Kosova na evroatlantskom putu. Veoma nam je žao što je situacija došla do ovoga, ali moram da budem iskren, takva je situacija. Nadamo se da će Kurti poslušati naš savet i odmah preduzeti korake za smanjenje tenzija na severu", naveo je američki ambasador, prenosi portal "Kosovo onlajn".
(MONDO)