Inflacija u Srbiji je napokon prestala sa divljanjem. Cene u prodavnicama već neko vreme miruju. Ipak, u Srbiji građani i dalje izdvajaju ogroman deo svog budžeta za svakodnevne namirnice kao što su jaja, mleko, jogurt i meso - piletinu što je u Srbiji najčešći izbor potrošača. Mnogi su uporedili cenu tih namirnica u srpskoj prestonici sa cenama u poznatom turskom letovalištu Kušadasi. Zbog drastično pristupačnijih cena, mnogima bi se isplatilo da sa letovanja u Turskoj, pored preplanulosti, dovuku i zalihe hrane i osnovnih namirnica.
Novac koji potrošači u Beogradu i Kušadasiju izdvajaju za namirnice priemtno se razlikuju. Cene su, očekivano, niže u Turskoj. Srbija, međutim, ima nižu minimalnu zaradu nego Turska kao i prosečnu platu.
Meso
Cena po kilogramu za celo pileu Kušadasiju iznosi 208 dinara, dok je cena u Beogradu 390 dinara za kilogram. To znači da je cena čak i najjeftinijeg mesa u Srbiji, ipak viša nego cena iste vrste mesa u turskom letovalištu.
Ulje
U Turskoj se za nešto manje od 500 dinara, tačnije 472 dinara, može kupiti čak tri litra ulja. Kako u beogradskom marketu cena najjeftinijeg ulja iznosi 170 dinara - za tri litra bi potrošač trebalo da izdvoji čak 40 dinara više nego u turskom Kušadasiju.
Jaja
Cena jednog jajeta u turskom letovalištu iznosi nepunih 11 dinara, a za kornet od šest jaja potrošač plaća oko 65 dinara. Cena najjeftinijeg korneta od 10 jaja u Srbiji je 240 dinara - odnosno 24 dinara po jajetu. Jaje je, dakle, čak 13 dinara skuplje u Srbiji nego u Turskoj.
Mleko
Litar i po mleka u Kušadasiju košta 90 dinara. U Beogardu je za taj iznos nemoguće kupiti ceo litar. U poznatom srpskom trgovinskom lancu najjeftinije sveže mleko košta 160 dinara za litar. Razlika u ceni mleka u ova dva grada je - čak 100dinara.
Jogurt
Za 177 dinara, potrošač u Turskoj može da kupi dva i po litra jogurta. Za cenu nižu od tri dinara, potrošač u Srbiji može priuštiti svega jedan litar jogurta. Litar jogurta u Kušadasiju je 114 dinara jeftinije nego u glavnom gardu Srbije.
BONUS VIDEO:
(MONDO/Nova)