Društvo

PORAŽAVAJUĆE! BOGATIJA DECA UZIMAJU NOVAC OD SIROMAŠNIJE U SRBIJI: Prodaju gutljaj opasnog pića za 100 din, to nije sve

Autor Ivana Vlajković

Đaci u školi u Srbiji naplaćuju gutljaj skupog energetskog pića.

Izvor: MONDO/Stefan Stojanović

Skupo energetsko piće za koje je potrebno da se izdvoji 1.000 dinara za pola litre postalo je novi trend preko noći. Međutim, poražavajuće je to što deca, koja imaju više novca, naplaćuju siromašnijim drugarima u školi gutljaj pića 100 dinara, a mirisanje 50

Postoji i opcija da se slikaju sa flašicom pića za 200 dinara. Inače, na proizvodu piše da nije namenjen osobama koje su mlađe od 18 godina kao i da je količina kofeina u jednoj flašici jednaka kao da se odjednom popiju šest konzervi koka-kole i dve šoljice kafe.

"U školi ga prodaju u manjim količinama ili na gutljaj, jer nisu sva deca u mogućnosti da daju 1.000 dinara. Čak daju i popust da se proba i pomiriše, to košta 130 dinara",objasnili su detalje ovog bizarnog trenda neki roditelji.

Deca su ovaj sramotni vid svojevrsnog "biznisa" videla na Tik Toku. U nekim školama Hrvatskoj su energetska pića potpuno zabranjena u škola, dok je ovaj napitak u Crnoj Gori zabranjen privremeno, dok se ne ispita u laboratoriji. Zorica Mršević profesorka fenomenologije nasilja ističe da je to što rade deca strašno.

"Strašno je čega se neće sve dosetiti. Generalno su energetska pića pogubna, tu ima previše šećera, kofeina, i to vas "podigne". Deca prirodno imaju viši energetski nivo, s tim pićima postaju hiperaktivna i prave stvari koje su opasne po život i zdravlje. Gube razum za oprezno ponašanje. Uvek je nemati nešto izvor težnje, bile to patike, ranac, između ostalog i ovo piće, pa će neko pribeći krađi ili slikanju s bocom koju nije mogao da kupi. Samim tim što je stvorena atmosfera da je to "in", to je već za decu izazovno", napominje ona.

Milorad Antić, predsednik Foruma srednjih stručnih škola, naglašava da kao društvo moramo da se probudimo i da radimo s decom. "Poražavajuće je to što oni koji imaju novca prodaju na gutljaj deci koja nemaju, zarađuju na siromašnijem učeniku, to znači da su pale moralne vrednosti. Sa druge strane, jedan uzme pare, a drugi plati gutljaj ili se slika s flašom da bi se hvalio. Svaki učenik želi da se iskaže u društvu, ali ovo je iskazivanje na pogrešnim stvarima. Umesto da se iskazuju kroz znanje, primereno vladanje... Predlog je da se takve stvari kažnjavaju, to mora da se sankcioniše i da se zovu roditelji", govori on.

Sastav energetskih napitaka uglavnom je kofein, ženšen, gvarana, taurinm šećer i B vitamini. Ipak, posledice konzumacije energetskih pića su aritmija, glavobolja, vrtoglavica, neurološki problemi, alergijske reakcije na koži, malaksalost, moždani udar, smrt.

Evropska agencija za bezbednost hrane upozorila je da 68 odsto adolescenata između 10 i 18 godina konzumira energetske napitke. Navode da je da 18 odsto dece mlađe od 10 godina konzumira energetske napitke. Uprkos ovim upozorenjima, nijedna evropska zemlja, osim Litvanije i Letonije, nije ograničila upotrebu ovih proizvoda.

BONUS VIDEO: 

 (MONDO/Kurir.rs)