DA LI SRBIJU MOŽE DA POGODI JAK ZEMLJOTRES OD 5 RIHTERA?! Seizmolog upozorava - ovaj deo Srbije je najugroženiji

Seizmolog i profesorka na Rudarsko-geološkom fakultetu Ana Mladenović nakon serije zemljotresa u Srbiji kaže da se mogu očekivati jači potresi u narednom periodu.

Ronny Adolof Buol/Shutterstock/Youtube/Pirotske Vesti/Screenshot

Od početka decembra ove godine, tlo se treslo više puta u Srbiji. Registrovani su zemljotresi u Boru, Majdanpeku i Petrovcu na Mlavi, a seizmolog i profesorka na Rudarsko-geološkom fakultetu Ana Mladenović kaže da se situacija u tom području smiruje, ali da se očekuje zemljotres magnitude 5 ili nešto više stepeni po Rihterovoj skali.

"Centralni deo Srbije koji obuhvata nekoliko seizmičnih oblasti, sposoban je da generiše u periodu 10 do 15 godina jedan zemljotres koji ima magnitudu oko 5 ili nešto više od 5. To je recimo zemljotres kakav je bio u Kraljevu 2010. godine i u Mionici 1998/99. godine. Dakle, to su zemljotresi koje mi možemo da osetimo pogotovo u epicentralnoj oblasti ali koji ne mogu da nanesu neku preveliku štetu. Eventualno mogu da vam popadaju neke stvari sa polica, da se ošteti malter koji nije dobar na kući, ili možda neki pregradni zidovi. Međutim, ne očekuje se nikakvo rušenje objekata u slučaju tih zemljotresa", rekla je Ana na "Nova S" televiziji.

Prema njenim rečima, očekuje se zemljotres magnitude oko pet stepeni. Nije poznato kada bi mogao da se desi, ali će se najverovatnije dogoditi u Šumadijskom delu.

"Ono što smo mnogo puta govorili do sad je da nas očekuje neki zemljotres koji bi imao magnitudu oko pet stepeni i njega i dalje očekujemo, samo ne znamo kada ali desiće se negde u Šumadijskom delu najverovatnije", navela je Ana.

Ona je potkovala ovu tvrdnju geološkim istraživanjima koja su zasnovana na statistici i broju decenija koji je prošao od prethodnog udara u tom delu Srbije. Mladenovićeva dalje priča kako geolozi i seizmolozi prate i istražuju rasede koji su direktno odgovorni za dešavanje zemljotresa i onda na osnovu njihove geometrije, kinematike, odnosno brzine i načina kretanja mogu da pretpostave koji bi rased mogao da bude odgovoran za dešavanje zemljotresa u budućnosti.

BONUS VIDEO:

This browser does not support the video element.

ŠTA JE KLJUČNO, AKO SE NAĐETE U SREDIŠTU ZEMLJOTRESA? Meteorolog Ristić za Kurir TV upozorio:   Kurir TV

(MONDO/A.B.)