Tačnije, projekcije Mekinzi konsultantske kuće pokazuju da će u narednih pet godina upravo bezgotovinska plaćanja globalno rasti za 35 odsto godišnje!
Prema istom istraživanju, korišćenje keša širom sveta tokom 2023. godine opalo je za četiri odsto u odnosu na prethodnu, dok se obim digitalnih plaćanja uvećao za 17 odsto u periodu od pet godina.
Budućnost plaćanja oblikovana tehnologijom
Era beskontaktnih plaćanja nastavlja se kontinuiranim inovacijama u okviru postojećih usluga, za krajnje korisnike, ali i za preduzeća. Jedan od takvih noviteta, Tap to Pay kompanije Visa, omogućava potrošačima da vrše plaćanja bez fizičkog kontakta, a popularnost ove usluge rapidno je porasla tokom pandemije. Visa Tap to Pay je istovremeno i „multichannel“ rešenje, jer se plaćanja mogu vršiti putem telefona, pametnih kartica ili drugih uređaja.
Više o trendovima u platnoj industriji koji se očekuju u 2024. i tome kako i Srbija postaje bezgotovinsko društvo, otkrio je Vladimir Đorđević, generalni direktor kompanije Visa za jugoistočnu Evropu.
Redefinisano tržište
„Nove generacije svojim očekivanjima oblikuju i stvaraju novo, redefinisano tržište. Tu ne smemo da zaboravimo kontinuiranu potrebu za inovativnim tehnološkim rešenjima. Očekivanja generacije Z sve su više usmerena na jednostavnost korišćenja, autentičnost, transparentnost, društvenu odgovornost i inkluzivnost. Integracija ovih načela u proizvode i usluge koje jedna kompanija pruža, ključne su za pozitivan odgovor na tržištu koje se vrtoglavo menja“,objašnjava Đorđević.
Veštačka inteligencija - osnova i zaštita
U tehnološkom smislu, očekuje se dalja implementacija modernih rešenja u platni ekosistem. Kao ultimativni alat budućnosti, veštačka inteligencija nastaviće u velikoj meri da se koristi posebno u oblasti sprečavanja zloupotreba.
„Visa je prepoznala važnost veštačke inteligencije pre više od 30 godina kada je počela da je primenjuje. Samo u poslednjih nekoliko godina, u oblast zaštite onlajn sigurnosti uloženo je preko devet milijardi dolara, a od toga 500 miliona uloženo je u veštačku inteligenciju i infrastrukturu podataka. Na ovaj način želimo da zaštitimo korisnike i budemo korak ispred prevaranata, a samo tokom prošle godine Visa je proaktivno sprečila zloupotrebu u iznosu od 27,1 milijarde dolara“, ističe Đorđević.
Blockchain i servisi na pretplatu
Bez obzira na uspone i padove na globalnom tržištu, dugoročno gledano blockchain ostaje sinonim za sigurne i transparentne transakcije. Pune potencijale ove tehnologije tek ćemo uvideti, a posebno u oblasti finansija. Trenutno se intenzivno istražuje kako bi ova tehnologija mogla da bude implementirana na različite procese plaćanja zbog svojih naprednih sigurnosnih funkcija.
Jedan od trendova koji će, takođe, biti zastupljen u narednom periodu su modeli plaćanja zasnovani na pretplati. Zahvaljujući automatizovanoj obradi obračuna i plaćanja, značajno se smanjuju administrativna opterećenja i ubrzava protok gotovine, što će biti od posebnog značaja za kompanije koje nude periodične usluge ili proizvode.
Biometrijska potvrda i provera
„Trend u digitalnim plaćanjima koji smo svi zavoleli, zbog intuitivnosti korišćenja, a koji će nastaviti da se razvija je biometrijska autentifikacija. Sve projekcije pokazuju da će ova opcija postati sve popularniji način obrade i potvrđivanja plaćanja zbog svoje pogodnosti, pristupačnosti i visokih garancija bezbednosti“, zaključuje Vladimir Đorđević.
Tokom 2023. godine Visa je obeležila četiri decenije evolucije platne industrije, koju su obeležile značajne prekretnice - prva debitna kartica na prostoru Jugoslavije, prva Internet kartica, prva digitalna kartica, prvi mobilni novčanik, uvođenje Apple Pay i Google pay mobilnih plaćanja, kao i Visa Tap to Phone usluga za mala i srednja preduzeća.
Danas, Visa u Srbiji broji 2,5 miliona korisnika i 120 000 POS terminala, a ti brojevi će samo rasti, pa je prelazak na bezgotovinske transakcije neminovan i zakucaće i na vaša vrata. Ili novčanik…