"Centar za socijalni rad je prilikom obilaska mesta gde su deca živela konstatovao da je tu ozbiljno moglo da bude ugroženo zdravlje i bezbednost dece zbog izrazito nehigijenskih uslova, koji nisu dostojni života odrasle osobe, a kamoli dece. Zbog takvih uslova ona su često i bila po lekarima i hospitalizovana", rekla je da današnjoj pres konferenciji Jelena Zorić, direktorka Centra za socijalni rad (CSR) u u Novom Sadu povodom slučaja Ane Mihaljice koji su privremeno oduzeta deca.
Dok se održavala pres konferencija, ispred zgrade Centra okupila se nekolicina građana, pristalica Ane Mihaljice, koji su potom novinarima po izlasku iz zgrade dobacivali: "Sram vas bilo" i "Kako ćete spavati". I nekoliko policajaca dežurao je na dvorišnoj kapiji Centra, s obzirom na to da su na protestu održanom 8. marta, pristalice Ane Mihaljice razvalile ogradu i pokušale da uđu u samu zgradu centra. Među danas okupljanima ispred Centra nije bila Ana Mihaljica.
Konferencija za medije povodom slučaja majke iz Novog Sada Ane Mihaljice i njeno troje maloletne dece održana je danas u prostorijama Centra za socijalni rad. Najviše je bilo je reči o samom slučaju, ali i o pravima socijalnih radnika i njihovom položaju o kojima su govorili predstavnici udruženja i nadzorni organi CSR.
"Reagovali smo po pozivu policije"
Direktorka Centra za socijalni rad Jelena Zorić rekla je odmah na početku da će "javno govoriti o slučaju Mihaljica iako to nije praksa". Kao razlog je navela proteste koji su ugrozili bezbednost radnica ove ustanove, ali i to što u javnosti postoje sumnje u ispravnost rada Centra. Podaci koje je iznela o samom slučaju, kako je navela, "govore o tome da je CSR postupao po svim pravilima, zakonima i normama".
Ona je iznela sledeće činjenice:
- Centar je reagovao 16. novembra po pozivu policije na lokaciji gde živi porodica i mala deca
- Na teren je izašla dežurna socijalna radnica, slučajno je to bila baš voditeljka slučaja Mihaljica
- Konstatovano je da je ozbiljno moglo da bude ugroženo zdravlje i bezbednost dece zbog izrazito nehigijenskih uslova, koji nisu dostojni života odrasle osobe, a ne dece, koja su zbog takvih uslova često bila po lekarima i hospitalizovana.
- Deca su izmeštena u Sigurnu dečju kuću jer je policija majci izrekla hitne mere u trajanju od 48 sati
- Sud je ovu odluku preinačio, ali to ne znači da je sud naložio sa deca vrate majci
"Sud je preinačio odluku policije i sa njom se manipuliše. Ukidanje hitne mere je samo ukidanje zabrane fizičkog kontakta roditelja i deteta, ali ne znači da je sud naložio ili dao rešenje da se deca vrate majci. U tom rešenju postoji zaključak da sud ne može sa sigurnošću da tvrdi da postoji nasilje, ali postoje elementi zlostavljanja i zanemarivanja", dodala je direktorka organa starateljstva. Kako dodaje, tog momenta CSR postavlja prigodnog staratelja, omogućavaju se kontakti majke, ona viđa decu dva puta nedeljno i to je jedino što ispunjava.
Ovo je navodno stan u kome je majka povremeno živela sa decom:
"Majka nije htela da sarađuje"
"Nakon kontakata koje smo pratili ulazimo u procenu rizika, ne vraćamo odmah decu. Mandat centra je da ukazuje na propuste. Nakon dva meseca viđanja dece, pokazala je nesaradljivost, deca su bila destabilizovana zbog odnosa majke prema njima. Izrečen joj je korektivni nadzor, što je upravni postupak. Ona to nije prihvatila, neistinito je da je voditelj slučaja pocepao korektivni nadzor. Njen pravnik je to potpisao. Nije prihvatila da ispravi nedostatke. Morali smo u restriktivnije postupke. I dalje je pozivana na saradnju, dali smo joj vremena, ali ništa se nije značajno promenilo u njenom postupanju", tvrdi Jelena Zorić.
Slučaj u CSR od 2015. godine, otac bio u zatvoru dve i po godine
Prema njenim rečima, slučaj porodice Mihaljica je u nadležnosti Centra od 2015. godine kada su ocu, tada samo najstarijeg Mihaila izrečene hitne mere zabrane prilaska i on je nakon toga bio u zatvoru dve i po godine. Nakon izlaska iz zatvora otac i majka nastavljaju da žive u vanbračnoj zajednici gde se rađaju još dva deteta, Gavrilo i Rafailo.
"Dvoje dece je nepriznatog očinstva. Ona nije dozvoljavala da otac prizna decu i time im je uskratila alimentaciono pravo. Sledeće što se dogodilo je postupak iz 2016. godine zbog zahteva bake po ocu da održava lične kontakte sa unucima, što majka nije dozvoljavala, iako deca imaju pravo na to. Pokrenut je izvršni postupak zbog nesaradnje sa majkom, a tada je i novčano kažnjena zbog nesaradnje", obrazlaže Zorićeva.
Škola se žalila, komšije se iseljavale
Kako dalje tvrdi direktorka, nije samo Centar za socijalni rad postupao zbog porodice, već i škola koja je 2022. godine sastavila detaljan izveštaj i obratila se Centru. "Deca su često ostavljana bez nadzora u smislu da ne dođe po dete, da teško ostvaruje saradnju po pitanju odnosa deteta sa vršnjacima, gde majka pravda dete po svaku cenu", navodi. Prema njenim rečima, sporno je i to što uprkos nekoliko terenskih poseta stanu koji je majka prijavila da živi u svojim izjašnjenima, nikada nisu uspeli da uđu u sam stan.
Podsetimo, to je onaj stan u kome je 16. novembra prošle godine izbio požar i koji su vatrogasci zatekli u smeću od poda do plafona, a za koji je Mihaljica potom izjavila da je to stan njenog oca i da tu zapravo ne živi, već sa decom dolazi povremeno. "Rekla je da živi kod oca, nema dvojbe da je tu živela, više puta je to izjavila i sama. Posle požara razgovarali smo sa stanarima, to je naš posao da ispitamo, tada su nam rekli da se požar dešava već treći, četvrti put, ali nisu prijavljivali već kucali na vrata da se ugasi. Mnogi su se iselili jer nisu mogli da podnesu dreku, viku i poremećene porodične odnose, a na pitanje zašto nisu prijavili, izjavili su da se boje za bezbednost svoje dece, jer nisu sigurni šta se može desiti ako deca ostanu sama u stanu kad odu na posao, znajući tu porodicu. Moje pitanje za građane, ako je Centar napravio propuste, je l' moguće da policija greši, tužilaštvo, škola", nastavlja Jelena Zorić.
Kako zaključuje, bez obzira na grubo zanemarivanje, ima se u vidu da je deci najbolje sa svojim roditeljima. "Mi smo pokušavali sve vreme, jer je plan da se deca vrate u biološku porodicu, ali gde su konstatovani propusti, za početak da se obezbede minimum higijenski uslovi, pokušavamo sve vreme da ostvarimo saradnju. Ukazujemo Ani na to, ali ne dobijamo nikakvu saradnju", kaže direktorka CSR Novi Sad.
Deca su dobrog zdravstvenog stanja
Ona je dodala da su deca dobrog zdravstvenog stanja, a da se nalaze u Sigurnoj dečjoj kući, kao i da su izmeštena za vreme protesta zbog potencijalne traume. Pozvala je Anu Mihaljicu da dođe u CSR i nastavi sa korektivnim nadzorom kako bi što pre mogla da vidi decu, navodeći da joj to nije zabranjeno, ali prvo mora da učini neke korake, kao što je puštanje u novi životni prostor socijalnog radnika.
Promenićemo voditeljku slučaja
Konferenciji je prisustvovala i Maja Reljić ispred Pokrajinskog sekretarijata za socijalnu politiku, demografiju i ravnopravnost polova koja je rekla da je nad CSR Novi Sad postupano u dva predmeta, po žalbi i u nadzoru nad stručnim radom. U oba predmeta nijedan propust Centra nije uočen. Ipak, predložena je promena voditeljke slučaja, zbog, kako kažu, njene bezbednosti. Članica Gradskog veća za socijalnu zaštitu Danijela Kostić je pozvala majku Anu Mihaljicu da ne bude žrtva advokata i udruženja i da je najbolji način da dođe u Centar i vrati svoju decu saradnjom.
"Tužićemo demonstrante"
Konferenciji su prisustvovali i Branimirka Radosavčević, predsednica Upravnog odbora Asocijacije centara za socijalni rad, Sandra Perić, direktorka Komore socijalne zaštite Srbije, Biljana Maričić iz Udruženja stručnih radnika socijalne zaštite Srbije, kao i Julija Popović i Predrag Momčilović ispred Udruženja pravnika socijalne zaštite Argument.
Pomenuto Udruženje pravnika socijalne zaštite Argument najavilo je tužbu protiv učesnika protesta 8. marta. "Bili smo zapanjeni linčem 8. marta i doneli smo odluku da podnesemo krivičnu prijavu protiv organizatora skupa za dva krivična dela: izazivanje panike i nereda i ugrožavanje bezbednosti", naveli su.
BONUS VIDEO:
(Blic/MONDO/J.D.)