KOLIKO SATI OD NESTANKA SE IZVODI PAS TRAGAČ? Stručnjak nam otkriva faktore koji utiču na ishod potrage

U potragu za nestalom Dankom Ilić uključen i pas Zigi, sa njegovim vodičem Milijem Radivojevićem.

MONDO/Uroš Arsić/Facebook/screenshot

"Potraga za nestalim ljudima je podvig, koji u svojoj kompleksnosti zahteva i pomoć pasa spasilaca. Međutim, greška je ako pomislimo da je pas samostalni igrač u ovoj akciji" - kaže dr sc. Nenad Milojević, međunarodni kinološki sudija za rad školovanih-službenih pasa i doskorašnji načelnik Centra za obuku vodiča i dresuru službenih pasa MUP-a Republike Srbije, za Mondo.

Osvrćući se na potragu za nestalom devojčicom Dankom Ilić, u Banjskom polju, nadomak Bora, a u koju je od juče uključen i penzionisan pas spasilac Zigi, stručni sagovornik kaže da su pas i vodič deo spasilačkog sistema udruženi, a ne pojedinačno.

"Psi moraju da budu deo tog sistema, ali nisu svemogući, već treba da budu pametno upotrebljeni. Sve razvijene zemlje imaju brojne neprofitabilne organizacije koje se bave obukom pasa za spasavanje, ali i brojne državne resurse. MUP Republike Srbije od 2009/10 godine u okviru Sektora za vanredne situacije ima svoju specijalističku jedinicu potražnih pasa čiji je najpoznatiji član Zigi, a koga vodi odličan vodič Mili Radivojević - vatrogasac spasilac. Oni jedan bez drugog ne mogu da funkcionišu" - ističe naš sagovornik važnost timskog rada.

Milojević kaže da od 2019. godine međunarodna organizacija spasilačkih pasa (IRO) i međunarodna kinološka federacija (FCI) imaju zajednički program sertifikacije pasa za različite spasilačke misije.

"Koliki će doprinos Zigi i drugi službeni psi MUP-a Srbije dati na terenu, u konkretnoj situaciji zavisi od mnogo faktora. Jedan je retorički - da li je dete odlutalo, izgubilo se ili nešto drugo. Takođe, treba uzeti u obzir i starost traga, odnosno protok vreme od momenta prolaska deteta nekom rutom-prostorom, do momenta dovođenja psa, ali i meteoroloških uslova. Vetar, kiša ili jako sunce nepovoljno utiču na "tragove" i mirisne molekule, zajedno sa različitim drugim ometajućim tragovima, koji mogu biti ljudski, životinjski, ujedinjeni sa različitim drugim mirisima - koji se mogu javiti na licu mesta prilikom potrage".

Mili Radojević i Zigi su tim

Mili Radojević je za naš portal pojasnio da psi ceo svoj život zasnivaju na čulu mirisa, a da je sistem pronalaženja ljudi jako specifičan. "Zigi, odnosno pas za spasavanje iz ruševina i potragu za ljudima može da nanjuši samo živu osobu. Kad oseti miris on laje, pokaže izvor mirisa".

Naš sagovornik navodi da je najefektivnije da se pas na mesto potrage dovede, što pre je moguće i da su najbolji rezultati (ukoliko možemo tako da govorimo) u prvih 24 sata potrage. "Nažalost, Srbija po prvi put ima instruktora, a ujedno i vodiča službenog psa za otkrivanje ljudskih posmrtnih ostataka - kadaver psa", dodaje dr sc. Nenad Milojević.

Priprema za pse spasioce

Priprema za pse je dugotrajan, mukotrpan i posvećen posao, koji može zbog neadekvatne primene, kao što je dovođenje tima tragača i psa nakon 72 sati da se pokaže manje delotvorno.

"Obuka “samarićanina na četiri šape” kreće još ranim odabirom štenenta iz kvalitetnog legla. Rasa psa nije toliko bitna i sve više se biraju psi srednje veličine - zbog lakšeg transporta različitim vozilima, dok su olfaktorne sposobnosti iste - uglavnom kod svih pasa", objašnjava sagovornik i dodaje da u procesu pripreme psa spasioca prvo ide adekvatna ishrana sa primerenim vežbama i socijalizacija psa, sa završnim specijalističkim vežbama.

MONDO/Uroš Arsić 

"Da bi na teren izašao pas kao što je Zigi, potrebno je oko dve godine dresiranja, u koje je uključeno podizanje pasa, praćenje njegovog razvoja, predobuka i obuka. U ovom delikatnom poslu se traži posvećenost, sistematičnost, postupan i dosledan rad, čoveka koji to voli da radi", zaključuje Milojević ističući da spasilac sa svojim psom saradnikom stavlja svoj život na tanki led.

Podsetimo Danka Ilić (2) je nestala u mestu Banjsko Polje, kod Bora, u utorak oko 13.45 sati dok se sa majkom i godinu dana starijim bratom igrala ispred objekta u mestu Banjsko polje.

"Živimo u Boru. Dovela sam ih da se malo istrče i prošetaju. Moji su poreklom odavde i kao dete sam tu često boravila", rekla je Dankina majka Ivana. "Dok sam se okrenula, nije je bilo. Ona još nema dve godine, u maju će ih napuniti. Ne govori još. Zvala sam je, dozivala, nije mi se odazvala. Tu u blizini ima jedna šumica. Molim Boga da je što pre nađemo" , navela je tada majka nestale devojčice.

Policija je prvi put aktivirala sistem "Pronađi me" (Amber Alert), kojim se javnost hitno obaveštava o nestanku deteta.

Najnovija dešavanja u vezi sa nestankom male Danke (2) iz Bora možete pratiti na našem BLOGU UŽIVO.

Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenjai propisima Zakona o javnom informisanju i medijima.

BONUS VIDEO: Timovi za spasavanje iz ruševina u Banjskom Polju

This browser does not support the video element.

Timovi za spasavanje iz ruševina u Banjskom Polju  Mup Srbije