Prema nezvaničnim saznanjima iz istrage, veštačenje mobilnog telefona Ivane Ilić, majke nestale devojčice Danke Ilić (2), pokazalo je da je dan ranije i na sam dan nestanka obrisala mnogo poruka i poziva. Mnogi stručnjaci tvrde da je bitno da se utvrdi i da li su poruke i pozivi iz telefona majke, kojima će se svakako ući u trag, brisani sa namerom jer su povezani sa slučajem ili je ona to radila i ranije, rutinski.
Ali, bez obzira na to da li su poruke i pozivi obrisani iz mobilnog telefona, ostaju u bazi podataka operatera, što je za MONDO potvrdio i stručnjak sa Fakulteta inženjerskih nauka Univerziteta u Kragujevcu, koji se bavi telekomunikacijama, doc. dr Milan Čabarkapa. On je pojasnio kako se ti podaci čuvaju u bazi podataka operatera.
"Ovako kad se kaže u opštim pojmovima nema neko veliko značenje. Pored standardnih aplikacija za SMS poruke i pozive koje dolaze fabrički instalirane od strane proizvođača, danas korisnici na mobilnim telefonima imaju najčešće nekoliko dodatno instaliranih aplikacija za 'Chat'. Najpopularnije aplikacije su danas u vlasništvu giganata poput 'Google', 'Facebook', 'Microsoft'... Ukoliko su obrisane SMS poruke, one će biti sačuvane u bazama mobilnih operatera. Ukoliko su obrisane poruke iz recimo 'Facebook Chat', biće sačuvane u bazi 'Facebook'", naveo je Milan Čabarkapa.
Dodao je da pretpostavlja da je policija kontaktirala tehničku podršku ovih kompanija ili mobilnih operatera i tražila njihovu bazu podataka poruka i poziva.
"Pretpostavljam da je naša policija i odeljenje zaduženo za to (a koji rade vrhunski posao, predavao sam nekim ljudima koji tamo rade, a i poznajem i druge, i tvrdim da posao rade baš vrhunski) već službeno zvanično kontaktiralo tehničku podršku u ovim kompanijama, a koja je zadužena da odgovara na zahteve zvaničnih državnih organa zemalja, i da će im, zbog značaja ovog slučaja, komunikacije i poruke biti dostavljene jako brzo. To je nekakva praksa kad su ovakve stvari u pitanju. Koliko mi je poznato, a na osnovu iskustava i iz naše i iz nekih drugih zemalja Evrope, na neke zvanične zahteve državnih organa, te kompanije ne žele pozitivno da odgovore čuvajući na taj način privatnost svojih korisnika. Ovaj slučaj je izuzetno osetljiv i ukoliko je korišćena neka od tih aplikacija, pretpostavljam da će odgovor biti pozitivan", naveo je on za naš portal.
Stručnjak sa Fakulteta inženjerskih nauka Univerziteta u Kragujevcu je takođe naglasio da ništa neće moći da se sakrije od državnih organa jer je moguće da se vrati svaki podatak koji je obrisan iz mobilnog uređaja.
"Što se tiče obrisanih podataka prethodno snimljenih lokalno na telefonu ili računaru, i tu je forenzikom uređaja moguće da se restaurira i rekonstruiše neki deo podataka koji su obrisani. U pitanju je čitava nauka i zavisi pod kojim uslovima, koji je operativni sistem u pitanju, koja verzija... drugim rečima, ima mnogo varijabli i tematika je izuzetno kompleksna", zaključuje razgovor za naš portal doc. dr Milan Čabarkapa.
Podsetimo, dvogodišnja devojčica Danka Ilić iz Bora nestala je prošlog utorka oko 13.45 u naselju Banjsko polje. Zbog nestanka po prvi put je aktiviran sistem "Pronađi me". Potraga je i dalje u toku, a majka je pred nestanak male Danke Ilić, osim što je brisala pozive i poruke, dete slikala tri puta iz različitih uglova.
Najnovija dešavanja u vezi sa nestankom male Danke (2) iz Bora možete pratiti na našem BLOGU UŽIVO.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i propisima Zakona o javnom informisanju i medijima.
BONUS VIDEO: