Društvo

"AKO JE RAČUN 600, UVEK DAM 400 DINARA" Pitali smo građane: Da li ostavljate bakšiš u kafićima i restoranima?

Autor Aleksandra Virijević

Pitali smo građane da li ostavljaju bakšiš u kafićima.

Izvor: Mondo

Ostavljanje napojnice (bakšiša) konobarima u restoranima i kafićima još uvek nije postala zakonska obeveza u Srbiji. Dok u pojedinim zemljama to jeste slučaj, u drugima se običaji davanja bakšiša znatno razlikuju.

I dok Amerikanci daju napojnicu i ako usluga nije bila dobra, u Japanu se tako nešto nikada ne događa, a čak se smatra i uvredom. U našoj zemlji sve češće je mišljenje da je pristojno ostaviti bakšiš od oko deset ili 20 posto u zavisnosti od visine računa.

Ekipa portala Mondo odlučila je da proveri šta građani misle i pitala ih da li ostavljaju bakšiš u kafićima?

Gotovo svi naši sagovornici složili su se u tome da će uvek ostaviti bakšiš ukoliko je usluga bila dobra.

"Pa da, a što se tiče iznosa to zavisi u suštini od toga kakva je usluga bila, u suštini ona uvek bude dobra. Zavisi i od pristupa konobara, ali uvek ostavljam. To je ono neformalno pravilo, deset do 20 posto, zavisi od toga koliko smo potrošili", rekao je jedan momak.

"Uvek, zato što sam i sama radila u lokalu i znam kako je. To je za mene neka opšta kultura", rekla je devojka i dodala: "Sve zavisi od toga koliki je račun. Kada sam sa drugaricama, ako je nas više uvek i ostavim više. Ako je račun 600 dinara uvek ostavim 1000", kaže jedna devojka. 

"Da, ostavljam. Ako su radnici prilično prijatni, zalažu se za posao, da su tu da pomognu, jure da se 'klopa' što pre donese kako bi gost bio što zadovoljniji onda ostavljam. Ali ako vidim da je neprijatan, totalno nezainteresovan, nisam voljan da ostavim", smatra naš sagovornik. Isto mišljenje ima i jedna gospođa: "Ostavljam uvek bakšiš, u svakom kafiću, restoranu. Bakšiš ostavim 20 posto od ceha, uvek sam velikodušna". 

Naš portal je nedavno sproveo anketu sa pitanjem - Da li su za uvođenje smrtne kazne, a odgovore građana možete pogledati OVDE.

BONUS VIDEO:

(Mondo)