TRŽIŠTE MEDA PREPUNO FALSIFIKATA! Iz ove zemlje pošiljke najsumnjivije, ljudi masovno napuštaju pčelarstvo

Tržište meda iz godine u godinu ima sve veći procenat falsifikata.

Berke/Shutterstock

Evropski pčelarski savez (EBA), čiji je član i srpsko udruženje SPOS, izdao je alarmantno saopštenje za javnost povodom Svetskog dana pčela. Ovaj dan se, kako je navedeno, obeležava u najteže vreme za pčelarstvo u ovom veku.

"Tržište meda je preplavljeno falsifikatima kojih ima u zavisnosti od države od 46 do 88 odsto. Potrošači imaju sve ređu priliku da dođu do pravog meda, a pčelari sve manje mogućnosti da zbog takve nelojalne konkurencije plasiraju dobijene pčelinje proizvode", naveli su iz ovog udruženja.

U nekim regionima, kako je upozoreno, pčelari već masovno napuštaju pčelarstvo zbog neizdržive finansijske situacije i postoji opasnost da to postane sveopšti trend ako se trenutno stanje hitno ne promeni. Odustajanje pčelara od gajenja pčela vodi u nesagledive štete po prinose u poljoprivredi takođe. Zbog veoma loše situacije, posebno kada je reč o falsifikovanju ove namirnice, pčelari s prostora EU osnovali su nedavno Evropski pčelarski savez s glavnim ciljem da se izbore protiv falsifikata meda.

"Smatramo da svi zajedno moramo hitno da radimo na uklanjanju falsifikata meda s tržišta. Potrošačima meda se mora obezbediti pravi pčelinji med sa svim pogodnostima koje sa sobom nosi za vitalnost i zdravlje ljudi. Falsifikati su samo šećer i ništa drugo, čak u sebi mogu imati štetne materije po zdravlje", navedeno je u saopštenju.

Poslednja koordinisana evropska akcija čiji su rezultati nedavno objavljeni pokazala je da je značajan deo meda uvezenog u EU sumnjiv i neusaglašen sa odredbama direktive o medu. Čak 46 odsto uzoraka od 320 kontrolisanih je bilo problematično. Najveći broj sumnjivih pošiljki potiče iz Kine (74 odsto), dok je med koji potiče iz Turske imao najveći relativni udeo sumnjivih uzoraka (93 procenta). Med uvezen iz Velike Britanije je bio u 100 odsto uzoraka sumnjiv, verovatno zbog toga što je proizveden u drugim zemljama, a onda pre ponovnog izvoza u EU mešan dodatno.

BONUS VIDEO:

This browser does not support the video element.

Kako prepoznati pavi med  TikTok/deja_vida_

(Politika/Mondo/A.V.)