Kada ste poslednji put pre saopštavanja dobre vesti nekome rekli da prvo izgovori čuvenu "dragička" uvertiru? Možda je prošlo puno vremena od kada ste i sami izgovorili pomenutu frazu, jer se vremenom jezik prilagođava modernim terminima, pa je umesto blama sada popularno reći "krindž", umesto uhvaćen na delu "uhvaćen u 4 k", dobar sadržaj je dobar "kontent" i tim terminima mladi dobro vladaju.
Zasigurno većina omladinaca, ali ni starijih ne zna poreklo "dragičke". Upravo zato vam portal Mondo otkriva isto!
Magična reč, koju vas sagovornik tera da izgovorite da bi uspešno finiširao ritual saopštavanja lepih vesti je nastala pedesetih godina prošlog veka.
Naime, u Beogradu je živela izvesna gospođa Dragić, koja je pripadala dobrostojećem sloju stanovništva i kojoj ni jedan važan događaj nije mogao da promakne, tačnije, znala je za sva zbivanja u gradu.
Jednom prilikom, u njenom društvu našao se izvesni stranac koji nije umeo pravilno da izgovori “ć”, pa ju je u konverzaciji oslovljavao sa Dragička, posle čega se izraz odomaćio.
Taj nepravilan izgovor postao svim članovima kluba veoma smešan, pa su ga oberučke prihvatili kao novu lozinku.
Upravo je zato postalo popularno da kada neko želi da ispriča neki trač kaže “Kaži Dragićka”, a onaj ko kaže “Dragićka” daje signal da želi i da čuje najnovije pikanterije.
Međutim u novije vreme ovaj predgovor nema naznaku trača, već upravo saopštavanja dobre vesti.
BONUS VIDEO: Anketa - Zbog čega volite Beograd?
(Mondo/M. Š.)