GLAVNA ATRAKCIJA ZA LETO 2024! Kad ovo iskustvo doživite, nikada više nećete putovati isto

"Za dvadeset godina bićeš više razočaran stvarima koje nisi uradio nego onima koje jesi. Isplovi, zato, iz sigurne luke. Otkrivaj, sanjaj, istražuj", Mark Tven.

ecstk22/Shutterstock

Da li ste spremni za iskustvo koje obogaćuje dušu, otvara nove vidike i stvara uspomene koje traju čitav život? Krstarenje je više od običnog putovanja. To je i prilika za introspekciju, pronalaženje mira i spokoja. Zamislite da se nalazite na velikom brodu, okruženi beskrajnim horizontom, dok se tiho krećete kroz plavetnilo vode… Taj osećaj slobode, daleko od svakodnevnih briga, pruža neopisivo zadovoljstvo, zar ne?

Poseban doživljaj je krstarenje Dunavom i prolazak kroz Đerdapsku klisuru, koje je i ovog leta glavna atrakcija. Dunav, veličanstvena reka koja spaja brojne evropske zemlje, pruža osećaj povezanosti sa istorijom i prirodom. Đerdapska klisura, sa strmim liticama i dramatičnim pejzažima, ostavlja bez daha. Ploveći kroz ovaj deo reke, imaćete utisak da ste deo nečega što nadilazi svakodnevni život. Razlog je jasan. Dunav je jedna od najdužih i najlepših reka u Evropi, a Đerdapska klisura je najduža i najdublja klisura u Evropi.

Ivana Vijatović 

Dunav je druga najduža reka u Evropi, odmah iza Volge. Sa svojom dužinom od 2.888 kilometara, ova reka nije samo geografski fenomen, već i bogata istorijska, kulturna i turistička atrakcija koja privlači milione posetilaca svake godine. Ako želite da istražite ovu veličanstvenu reku, onda bi trebalo da znate je krstarenje Dunavom najpopularniji način koji će zadovoljiti vaše potrebe.

Putnicima nudi priliku da uživaju u komforu i luksuzu dok istražuju različite destinacije duž reke. Gradovi smešteni na njegovim obalama, kao što su Beč, Bratislava, Budimpešta i Beograd, nude obilje istorijskih i kulturnih znamenitosti, a jedna od najuzbudljivijih atrakcija na Dunavu je Đerdapska klisura, poznata i kao "Gvozdena vrata".

Ivana Vijatović 

Na istočnoj granici Srbije nalazi se nacionalni park Đerdap. Putnici koji krstare kroz Đerdap mogu da uživaju u spektakularnim pejzažima, strmim liticama i netaknutoj prirodi. Najpoznatiji je po Đerdapskoj klisuri, koja se proteže na oko 100 kilometara duž reke Dunav, od Golubačke tvrđave do Velikog Kazana. U njenoj dolini je klisura Kazan, a korito Dunava u ovom delu toka reke je u isto vreme i najuže i najdublje. Širine je tek 150-170 metara, a zbog puno vrtloga i virova, uverićete se zašto turisti stalno govore da je ovo "mesto gde Dunav vri".

Priroda Đerdapa obiluje raznovrsnim biljnim i životinjskim vrstama. Na ovom području možete da vidite mnoge retke biljke, ptice i životinje koje su specifične za ovu regiju. Đerdap je dom za više od 1.000 biljnih vrsta i preko 300 vrsta ptica, uključujući i retke vrste orlova i sokolova. Ovaj deo Dunava je takođe bogat istorijskim znamenitostima, uključujući i Trajanovu tablu, istorijski spomenik koji datira iz perioda Rimskog carstva.

Ivana Vijatović 

Monumentalni reljef urezan u stenu koja se uzdiže iznad reke Dunav, predstavlja jedan od najvažnijih arheoloških nalaza u regionu. Trajanova tabla je popularna turistička atrakcija i jedan od najposećenijih spomenika u Srbiji. Nalazi se na granici između dva carstva i prikazuje rimske vojnike koji se bore protiv Daka. Pored toga što pruža uvid u vojne operacije Rimskog carstva u ovom regionu, Trajanova tabla je takođe važan izvor informacija o rimskoj vojnoj tehnologiji, oružju, uniformama i taktikama.

U blizini Trajanove table, na rumunskoj strani Dunava, nad Đerdapom izdiže se ogromna kamena skulptura visoka 40 metara, lice dačkog kralja Decebala isklesano u steni. Decebalova skulptura je najveća klesana skulptura u Evropi. Decebalovo oko dugo je 4,3 metra, a nos je dugačak 7 i širok 4 metra. Reč je o kralju koji je bio dakijski vođa koji je živeo u 1. veku našeg doba, na prostoru današnje Rumunije. Postao je poznat po svom otporu protiv rimskog osvajanja i vodio je borbu protiv rimskih legija tokom Trajanovih ratova.

Ivana Vijatović 

Đerdap je dom brojnih kulturno-istorijskih znamenitosti, jedinstvenih po značaju i načinu gradnje. Golubačka tvrđava je srednjovekovna tvrđava, smeštena na visokoj litici duž leve obale Dunava. Tvrđava datira iz 14. veka i predstavlja jednu od najimpresivnijih srednjovekovnih i najočuvanijih tvrđava u Srbiji. Poseta tvrđavi pružiće vam uvid u bogatu istoriju i arhitekturu ovog područja.

Ivana Vijatović 

Lepenski vir je arheološko nalazište koje se nalazi na desnoj obali Dunava, nedaleko od Kladova. Jedno je od najvažnijih arheoloških otkrića u Srbiji, a pruža vam priliku da istražite ostatke prastarih naselja, skulpture i artefakte koji svedoče o životu ljudi u prapostojbini.

Krstarenje je putovanje ka sebi, ka novim obalama i saznanjima, sve dok se brod lagano kreće ka horizontu, noseći sa sobom sve naše snove i želje. Nije ni čudo što je i ove godine glavna atrakcija posetiocima iz celog sveta.