"SKUPO MI JE, JA OTVORIM PROZOR" U Srbiji paklene vrućine, ugradnja klime se čeka, a može da bude i opasna

Lekari skreću pažnju da se na vreme čiste klima uređaji, kako bi se izbegle infekcije legionelom, izuzetno opasnom po zdravlje.

RTS/screenshot

Ovih dana vlada velika potražnja za klima uređajima, koje je lako kupiti, ali je teško doći do prezauzetih majstora koji treba da ih ugrade. Međutim, mnogi zanemare činjenicu da nepravilnom upotrebom mogu ugroziti i zdravlje.

U periodu letnjih vrućina mnogi osveženje potraže na moru, reci, bazenu, a najviše se traži debela hladovina. Ali, nekada ni to ne može da bude spas od žege. "Nisam razmišljao o klimi uopšte, jer skupo je to mnogo. Za moje primanje je mnogo skupo", kaže Zdravko Stefanović iz Kosjerića.

Darko Trifunović iz Kosjerića savetuje: "Bolje otvoriti prozor, nego klimu, pogotovo ko je slabijeg zdravstvenog stanja, bolje prozor nego klima. Meni trenutno ne radi, ali možda je i bolje."

Ali kada nema hlada kabina vozila brže se rashladi klimom, koja bi dobro došla mnogim poljoprivrednicima.

"Nema klime. Prirodno hlađenje. Peškir", smatra i Željko Ilić iz Ševrljuga. Dolaskom vrelih dana od poziva se usija telefon Ivana Maslaća, koji se bavi ugradnjom klima.

"Mi smo ti koji rashlađuju druge, obično radimo na velikim temperaturama 35-40 stepeni. Kad dođe do trenutka da klima rashlađuje, mi tad pakujemo alat i idemo kući", navodi Ivan Maslać, serviser klima iz Požege.

"Za Grad Kraljevo je negde oko petnaest do dvadeset dana čekanje na mogućnost da vam instalater izađe u susret i dođe. Ali, to neka bude nauk za neke naredne periode da se o ovakvim stvarima razmišlja na vreme", naglašava Boris Čolović predsednik Unije servisera klimatizacije Srbije.

Lekari skreću pažnju da se na vreme čiste klima uređaji, kako bi se izbegle infekcije legionelom, izuzetno opasnom po zdravlje.

Dr Ilija Vukadinović, direktor Doma zdravlja u Kosjeriću objašnjava: "To je bakterija koja se razmnožava u samim klima uređajima i izaziva ozbiljna oboljenja, na prvom mestu zapaljenje pluća, a onda i neka druga prateća oboljenja“. Savetuje i da ne treba praviti velike temperaturne razlike između spoljne sredine i temperature prostorije. "Nikako ne temperature od osamnaest, devetnaest stepeni, nego da to bude nekih 23 do 25 stepeni, što je normalno za optimalno funkcionisanje".

Pedijatri preporučuju da deca ne spavaju u prostoriji u kojoj je uključena klima. Kako su visoke temperature opasne po zdravlje, preporuka je i za odrasle da izbegnu temperaturne šokove, koje sami mogu izazvati nepravilnom upotrebom klima uređaja.

BONUS VIDEO:

This browser does not support the video element.

Čišćenje klima   tiktok/@that_cleaningguy

 (RTS/MONDO/J.D.)