Hoteli za odrasle, kako se čini, su postali trend u svetu, a jedan je otvoren i u Srbiji. Pojedini građani smatraju da je reč o diskriminaciji, a iz kabineta Poverenika za zaštitu ravnopravnosti su za portal MONDO objasnili da je pitanje dosta kompleksno.
"Dodatno je otežavajuća okolnost što nam nisu poznati detalji i sve okolnosti koje mogu biti od značaja. Pre svega, šta se u konkretnom slučaju smatra detetom, koji su razlozi zbog kojih boravak deci u navedenom objektu nije preporučen, ali i da li je hotel za odrasle deo većeg turističkog kompleksa, odnosno hotelska zona i slično. Opšta zabrana diskriminacije u Srbiji, zabranjuje isključivanje na osnovu bilo kog ličnog svojstva u domenu pružanja usluga, međutim da bi se dao odgovor na pitanje da li je u konkretnom slučaju prekršen zakon, neophodno je sprovesti postupak", objasnili su nam.
Prema njihovim rečima, u Srbiji ne postoji propis koji eksplicitno daje odgovor na pitanje da li hoteli koji zabranjuju ulazak deci krše zakon, dok je u nekim evropskim zemljama izričito propisano da hoteli ne mogu praviti razliku na osnovu nečijeg porodičnog statusa. Takođe, u pojedinim državama se turistički objekti ne mogu oglašavati kao hoteli samo za odrasle, ali mogu naglasiti da je njihova ponuda preporučena za odrasle ili da nemaju adekvatne sadržaje za decu.
Da li se otvaranjem hotela za odrasle šalje poruka da deca nisu ravnopravni članovi društva?
Kako se navodi iz kabineta Poverenika za zaštitu ravnopravnosti treba imati u vidu da deca određena prava stiču ispunjenjem uslova koji se tiču godina starosti.
"Među najvećim izazovima za prava dece u Srbiji su inkluzivno obrazovanje, segregacija romske dece, nedovoljna dostupnost različitih vidova podrške neophodne za adekvatno uključivanje dece sa invaliditetom, poput ličnih pratilaca, pedagoških asistenata, prevoza do škole, zatim život u neformalnim naseljima bez odgovarajućih uslova za odrastanje, prevremeno napuštanje školovanja, rani i prinudni brakovi, nebezbedno digitalno okruženje i slično. To su neke od tipičnih situacija kada dolazi do diskriminacije određene dece zbog nekog ličnog svojstva.
Pojava hotela za odrasle je odraz poslovne politike i opredeljenje za određen tip klijentele. Ovakvi objekti se ne obraćaju deci, već odraslima koje žele da vide kao svoje goste i u tom smislu je prejaka ocena da se deci šalje poruka da nisu ravnopravni članovi društva, naročito ako postoji dovoljan broj drugih hotela koji imaju uslove za porodičan odmor, pa čak daju besplatan boravak za decu do određenog uzrasta i brojne zabavne i edukativne sadržaje namenjene deci", objašnjeno je za portal MONDO iz kabineta Poverenika za zaštitu ravnopravnosti.
Dodaju da Zakon o zabrani dikriminacije propisuje da dete i maloletnik imaju jednaka prava i zaštitu u porodici, društvu i državi, bez obzira na njegova ili lična svojstva roditelja, staratelja i članova porodice. Međutim, da bi se utvrdilo da li je u nekom konkretnom slučaju izvršen akt diskriminacije, neophodno je sprovesti postupak u kome će se sagledati sve činjenice i okolnosti slučaja i izvršiti pravna analiza eventualnih ograničenja u odnosu na šta im je cilj, da li je takav cilj legitiman i opravdan, kao i da li su sredstva za postizanje tog cilja primerena i nužna.
Podsetimo, ekipa portala MONDO nedavno je sprovela anketu sa pitanjem - Šta mislite o hotelima za odrasle?
BONUS VIDEO: