Srpska pravoslavna crkva (SPC) danas obeležva Svete mučenike Prokla i Ilarija, kao i Ikonu Presvete Bogorodice Trojeručice.
Sveti mučenici Proklo i Ilarije su ranohrišćanski mučenici i svetitelji, stradali u vreme progona hrišćana u vreme cara Trajana. Prokl i Ilarije su rođeni u okoline grada Kalipte, blizu Ankire. Postradali su zbog vere u Isusa Hrista, od strane namesnika Maksima, cara Trajana.
Prvo je uhvaćen sveti Prokl i priveden caru koji se tada nalazio u tim krajevima. Okovan je u gvožđe i bačen u tamnicu. Tamo je mučen i primoravan da se odrekne hrišćanstva i prinese žrtvu paganskim idolima, što je on stoički odbijao. Jednom dok su ga sprovodili naišli su na Ilarija, bratanca svetog Prokla, sina njegovog rođenog brata. Pritrčavši, on se poklonio svome stricu, i grleći ga viknuo: "I ja sam hrišćanin!". Ilarije je odmah uhapšen, a svetog Prokla su nakon toga odveli na gubilište. Tamo su ga raspeli na drvetu i gađali strelama dok nije izdahnuo.
Tri dana nakon stradanja svetoga Prokla, svegi Ilarije je bačen na muke sa istim namerama i pošto je na isti način odbio da prinese žrtvu paganskim idolima, osuđen je na smrt, tako što su ga vukli tri potrkališta van grada i tamo mu odsekli glavu. Telo svetoga Ilarija ostavljeno je na istom mestu gde je mučenički stradao. Njegova hrišćanska braća su tokom noći uzešli telo i položili ga pored svetoga Prokla u zemlju. Pravoslavna crkva proslavlja zajedno svete Prokla i Ilarija i to 25. jula.
Ikona Presvete Bogorodice
Ikona Trojeručica je, prema predanju, iscelila ruku Svetog Jovana Damaskina kada mu je ona odsečena po zapovesti damaskog kalifa.
Sveti Jovan Damaskin se, naime, kako pismima tako i rečima borio protiv ikonoboraca, ali je međutim bio oklevetan i nepravedno kažnjen. Iscelila ga je Presveta Bogorodica, dok se pred ovom njenom ikonom ožalošćen molio. On je iz blagodarnosti za učinjenu milost pridodao njenom liku treću ruku, po čemu je ona dobila ime Trojeručica.
Najveće čudo "Trojeručica" čini u dušama vernih poklonika. Njen veličanstveni, devstveni lik, pun umiljenja i ozbiljnosti, potresa srca pobožnih poklonika, utiskuje se tajanstveno u celomudrenu dušu i vodi je duhovnom obnovljenju.
Kroz prisustvo svoje svete ikone, Presveta Bogorodica, kao mnogosažaljiva Majka, ostvaruje najveće čudo - spasenje u Hristu svoje dece. Nju kao Majku Božiju treba sinovski da molimo da ublaži bol, nevolju i patnju svih, a posebno pravoslavnih Srba, duhovnih potomaka prepodobnog Simeona i svetog Save, svih onih koji suzama i krvlju mnogo puta do sada plaćaju svoje istrajavanje u pravoslavnoj veri. Na kraju, setimo se i reči jedne himne Bogorodici: "Svi joj se poklanjamo, moleći se: ne zaboravi srodničku pripadnost, Mati Božija, svih vernih koji poštuju sveti obraz tvoje ikone".
BONUS VIDEO:
(Mondo)