"To su ćumezi, insekti, nikakva hrana": Profesorka o cenama ekskurzija, evo kada niste u obavezi da isplatite sve

Cene ekskurzija u osnovnim i srednjim školama iz godine u godinu rastu.

Per-Boge/Shutterstock

Velika prašina diže se u poslednje vreme zbog cena ekskurzija u školama, koje su, sudeći prema ciframa, postale čist luksuz. I dok su tokom leta i roditelji i đaci oslobođeni školskih obaveza, od novčanih nisu. Da bi njihovi maturanti otišli na ekskurziju, moraju da isplate gotovo sve rate dok deca ne krenu na put.

Šokantne cene ekskurzija i izleta koje roditelji dobiju na "gotovo" podigle su veliku prašinu u javnosti. Ono što posebno roditelje zbunjuje jeste za šta daju toliki novac. Darko Eger, predsednik Aktiva direktora osnovnih škola Novog Beograda i profesorka Ana Dimitrijević, članica Foruma beogradskih gimnazija o šokantnim cenama ekskurzije govorili su u "Jutro na Blic". I dok roditelji tvrde da ništa nije transparentno kada je u pitanju plaćanje ekskurzije, Darko Eger kaže da to nije istina.

"Destinacije biraju stručna veća, nakon čega se roditelji na Savetu roditelja usaglašavaju sa tim destinacijama. Kreće se zatim u sprovođenje organizacije. Postoji pravilnik za finansijski deo i raspisuje se tender. Sve se sprovodi po zakonu, postoje i licencirana lica za javne nabavke koje se sprovode zajedno sa komisijom u kojoj je obavezan direktor škole, predstavnik roditelja, zaposleni koji učestvuje u izvođenju ekskurzije. Tako da, sve je vrlo transparentno", naglašava Eger.

Kvalitet jako loš, cena previsoka

Ana Dimitrijević iz Foruma beogradskih gimnazija ističe da nije samo problem to što su ekskurzije skupe i što mnogi roditelji ne mogu da ih priušte, već i to što je odnos cene i kvaliteta potpuno nejednak.

"Imam decu koja će raditi preko leta, da bi mogli da isplate polovinu svoje ekskurzije, a roditelji će platiti drugu polovinu. Zamolili su me da uplate jednu ratu, a da u septembru plate unazad zaostale rate, kada zarade, jer roditelji ne mogu da im priušte matursku ekskurziju. To su sve jako dobra deca, dobri đaci i jako posvećeni roditelji, ali jednostavno ne mogu da im priušte", kaže profesorka Dimitrijević.

Profesorka kaže da je sramno koliko košta dan kada učenike vodite po Srbiji, s obzirom na to da ono što dobijete ne ispunjava često ni osnovne kriterijume.

"To su veoma često ćumezi, tu su insekti, tu je nikakva hrana"

"Taj smeštaj najčešće ne ispunjava ono što je plaćeno. To gde ta deca nekada završe za tu cifru koju njihovi roditelji plate, to je sramno! To su veoma često ćumezi, tu su insekti, nikakva hrana. Iz ličnog iskustva, inostranstvo to mnogo više opravda tu cenu. U Srbiji ne, a u Srbiji dan ekskurzije košta više nego u Grčkoj! To je nenormalno! Niko ne može da me ubedi da to tako mora da bude", kaže profesorka Ana Dimitrijević i dodaje:

"Druga stvar je da su vodiči jako loši. Drugo je sa malom decom, to ne mora da predstavlja problem. Ali vi kada idete sa maturantima ... To su gimnazijalci, to su deca koja mnogo znaju, a vi imate vodiča koji manje zna o nekom lokalitetu od dece koju vodi - kaže Dimitrijević.

Kada poslednja rata ekskurzije ne mora da se plati

Darko Eger ističe da za sve ono što nije ispunjeno, a definisano je ugovorom, roditelji mogu da odbiju da plate.

"Ako agencija nije ispunila stavke koje su definisane ugovorom, niste u obavezi da platite. I ne samo što niste u obavezi da platite, nego kada navedete da to u zvaničnom izveštaju agencija nije ispunila, ta agencija dobija negativne poene. To znači da više nije u mogućnosti da se kandiduje na sledećoj javnoj nabavci", objašnjava Eger.

Profesorka Ana Dimitrijević navodi da nije retkost u praksi da roditelji odbiju da plate ostatak ekskurzije, zbog neispunjenja agencijskih obaveza.

"Prema zakonu, ekskurzija se isplaćuje 45 dana nakon izvedenog putovanja. Imali smo situacije da deca nisu bila smeštena adekvatno i da se nije otišlo na destinaciju navedenu u ugovoru i poslednja rata nije bila isplaćena. To nije uvek prijatno, agencije uvek pokušava da dobije novac, ali roditelji i škola budu uporni", kaže profesorka Dimitrijević.

Oni stiču da su zaista bile situacije kada je deci vraćana poslednja rata. Takođe, podsećaju i na poslednju zakonsku klauzulu da onoga momenata kada se dođe na destinaciju i kada se vođa puta uveri da nije sve kako je predviđeno ugovorom, istog trenutka đaci mogu da se vrate kućama.

"Vođa puta ima zakonsko ovlašćenje da sve proveri, i ukoliko utvrdi da situacija nije po ugovoru, cela grupa može da se vrati", kaže Eger.

Budu situacija kada poželimo da decu vratimo kući

Iako se ovo zakonsko pravo u praksi gotovo nikada ne sprovodi, profesorka Ana Dimitrijević kaže da nastavnicima često dođe da vrate decu momentalno.

"Teško je to izvesti iz Grčke ili Italije, ali budu nekada situacije da to poželite da uradite! Deca dođu i pitaju: 'Razredna, jeste li uišli u ovu sobu?'! Ja im onda kažem da ćemo izdržati sve zajedno i na kraju krajeva ta deca se vrate sa lepim uspomenama. Družili su se, bilo im je lepo, bili su negde zajedno, nisu išli u školu tih par dana", kaže Ana Dimitrijević.

Bankarska garancija obavezna

Gosti "Jutra na Blic" ističu da cena ekskurzija jeste pozamašna i da roditeljima često stoji knedla u grlu kada treba da je plate, ali i da za tu uslugu postoji i bankarska garancija.

"Niko ništa ne radi gratis, prevoz je jako skupa stavka, s obzirom na to da nema autobusa, ali ni vozača, a i za prevoz postoji bankarska garancija, prema Zakonu o javnim nabavkama. To je još jedna stavka u transparentnosti", kaže Darko Eger.

BONUS VIDEO:

This browser does not support the video element.

"PREVISOKIH CENA EKSKURZIJA SVESNA SU I DECA!"  Kurir TV

(Blic/Mondo/A.V.)