"Obećavaju da ćete se obogatiti, a ne morate na posao": Stručnjak otkriva kako da se zaštitite od internet prevara

Građani Srbije su sve češće na meti internet prevara.

Shutterstock

Jovan Ristić iz Udruženja potrošača "Efektiva", govoreći o porastu prevara putem Whatsapp (Vocap), kaže da se ovaj slučaj ne razlikuje od drugih prevara, jer se uvek obećava profit, ako prvo nešto uložite. Kako kaže, to nije "princ na belom konju" i da niko ne donosi novac na takav način.

"Slučaj se ne razlikuje od dosadašnjih prevara. Ne vidim da se razlikuje. Dolazi neko ko obećava da ćete profitirati ako uložite novac. Dakle, dolazi princ na belom konju, obećava da ćete biti bogati, da nećete morati da idete na posao. Nažalost, niko nam ne donosi novac na takav način", ističe Ristić.

On je dao i nekoliko saveta kojih bi građani trebalo da se pridržavaju, ako žele da izbegnu internet prevare.

"U ovim slučajevima prvo pogledajte broj telefona. Broj telefona koji vas zove iz inostranstva je malo teško da ima veze sa domaćim institucijama. Druga stvar, ako treba da kliknete, gledajte link. Ako dobijete samo link koji ne upućuje očigledno, prevucite miš, nemojte da kliknete. Videćete adresu i videćete da to ne potiče s onog sajta, za koje se poruka predstavlja", objašnjava naš sagovornik.

Podsetimo, zbog sve češćih prevara putem mreže "WhatsApp", MUP je apelovao na građane da ne dele svoje lične podatke i da se ne odgovaraju na ovakve pozive i poruke.

BONUS VIDEO:

This browser does not support the video element.

PENZIONERI ŽRTVE PREVARA JER IH GAĐAJU TAMO GDE SU NAJOSETLJIVIJI! Psiholog: Manipulatori su edukovani za ubeđivanje  Kurir teleivizija

(N1/Mondo/A.V.)