U javnosti se sve više pojavljuju žene koje navode da njihovi bivši muževi ili partneri ne plaćaju alimentaciju za decu i to po nekoliko godina. Advokatica Sanja Slović je za portal MONDO objasnila šta je u takvim situacijama potrebno uraditi.
"Ukoliko je sudskom odlukom određen iznos izdržavanja, na osnovu te, pravosnažne odluke, može da se pokrene sudski izvršni postupak, odnosno postupak prinudne naplate dospelog iznosa alimentacija, sa zakonskim zateznim kamatama za svaki mesec, koju sprovodi Javni izvršitelj", započela je sagovornica razgovor za naš portal.
Navela je da se iznos namiruje iz celokupne imovine dužnika, odnosno roditelja koji ne živi sa detetom (sredstva sa tekućih/štednih računa, odbijanje od zarade/penzije, prodaja pokretne/nepokretne imovine). Izvršni postupak je hitan, te se po Predlogu za izvršenje brzo donosi Rešenje koje se dalje upućuje na sprovođenje izvršitelju.
"Ukoliko ne postoji sudska odluka kojom je određen iznos alimentacije, postupak traje duže jer prvo mora da se izdejstvuje ta odluka suda. Dakle, tužbom se pokreće postupak za utvrđivanje obaveze i iznosa alimentacije, u kom postupku se izvode dokazi o potrebama dece (starost, zdravstveno stanje, obrazovanje...) i mogućnostima roditelja (zaposlenje, visina primanja, mogućnost zaposlenja, druge obaveze izdražavanja...), na kraju kog postupka se donosi odluka o visini, a koja kasnije služi da se pokrene izvršni postupak. U ovom postupku može da se utvrdi obaveza dužnika (roditelja koji ne živi sa decom) za najviše tri godine unazad od trenutka podnošenja tužbe", kazala je advokatica Sanja Slović.
Kako se određuje visina alimentacije?
Sagovornica je za portal MONDO objasnila kako se određuje visina alimentacije.
"Mesečni iznos može da se opredeli u fiksnom iznosu ili od procenta redovnih mesečnih primanja dužnika. Procenat može da varira od 15 do 50 odsto (u zavisnosti od mogućnosti roditelja i potreba deteta), umanjenih za poreze i doprinose za obavezno socijalno osiguranje. U redovna mesečna primanja ne spadaju samo zarade već i ostali eventualni mesečni prihodi (naknade zarada, honorari...)", navela je.
Istakla je da iznos izdržavanja ne može da bude manji od iznosa naknade za hranjenike i lica na porodičnom smeštaju, koju naknadu periodično utvrđuje nadležno ministarstvo (taj iznos bi bio ukupan iznos izdržavanja koji se deli na oba roditelja, i na taj način utvrđuje minimum za jednog roditelja, na primer za avgust 2024. taj iznos je oko 46.000 dinara, što u polovini daje minimalnu obavezu jednog roditelja od 24.000 dinara).
"To je samo jedan od orijentira sudu koji služe u odlučivanju o visini izdržavanja deteta, tako da se visina iznosa neophodnog za izdržavanje deteta može utvrđivati i u višem iznosu od te naknade, u zavisnosti od potreba deteta i mogućnosti roditelja koji ne živi sa decom, a na osnovu svih dokaza koji se izvedu u postupku. Što je dete starije, logično je i da su njegove potrebe veće, iz kog razloga je moguće i menjati sudsku odluku o visini alimentacije u skladu sa promenjenim okolnostima - povećanje potreba deteta. Visina alimentacije za dete/decu treba da omogući najmanje takav nivo životnog standarda za dete kakav uživa roditelj - dužnik izdržavanja", navela je advokatica.
Šta se dešava u slučaju kad roditelj koji daje alimentaciju ne radi?
Sanja Slović nam je objasnila šta se dešava u slučaju kad roditelj koji daje alimentaciju ne radi.
"Roditelj koji ne živi sa maloletnom decom uvek je u obavezi da doprinosi njihovom izdržavanju, osim u slučaju potpune nesposobnosti za privređivanje. U sudskoj praksi i zakonskoj regulativi se smatra da su roditelji uvek dužni, makar i po cenu žrtvovanja nekih sopstvenih potreba, da obezbede izdržavanje svom maloletnom detetu", kazala je sagovornica za MONDO.
Advokatica je napomenula da nije smetnja da se odredi iznos alimentacije ukoliko roditelj koji ne živi sa detetom nije zaposlen. Iznos alimentacije se može naplaćivati, prema njenim rečima, iz njegove ostale imovine ukoliko je poseduje. Ako roditelj nije zaposlen i nema stalna primanja niti imovinu, odrediće se iznos alimentacije u granicama naknade za hranjenike i lica na porodičnom smeštaju, kao minimalnom iznosu.
"Dakle nezaposlenost, staranje o drugim licima (druga deca, roditelji i sl), druge finansijske obaveze (krediti i slično) nisu razlog da se roditelj oslobodi obaveze plaćanja alimentacije već te okolnosti samo utiču na iznos izdržavanja", zaključila je razgovor za MONDO advokatica Sanja Slović.
BONUS VIDEO: