Bogovinska pećina, koja je jedan od turističkih dragulja naše zemlje, nalazi se na teritoriji opštine Boljevac u blizini planine Rtanj. Prirodne lepote u Srbiji ima skoro na svakom koraku. Rečna izvorska pećina, nalazi se na jugoistočnom obodu masiva Južnog Kučaja. Smeštena je u ataru sela Bogovina, 12 km od Boljevca. Jedna je od najdužih pećina u Srbiji, a dužina istraženih kanala je oko 6 km.
Šta je to što ovu pećinu izdvaja od ostalih?
"Bogovinska pećina, spomenik prirode, zaštićeno dobro III kategorije. Ova pećina je jedna od najdužih u Srbiji, preko 6 kilometara, s tim što je uređeni deo prostora 540 metara. Kum Bogovinske pećine, profesor Radenko Lazarević, je istraživao pećinu, dodeljivao dvoranama imena. Ova pećina je prepuna stalaktita, stalagmita", navodi Sanja Čokanović, vodič Turističke opštine Boljevac.
Bogovinska pećina je poznata i po tome što ima četiri dvorane.
"Rudarska dvorana, koncertna dvorana, dvorana kiklopa i hajdučka dvorana, koja je poznata po Hajduk Veljku, njen su deo. Legenda kaže da se Hajduk Veljko ovde skrivao sa svojim ustanicima, gde je 1807. godine izvršio napad u susednom selu Podgorcu, i tamo zauzeo kulu Osman-beg", ističe Sanja Čokanović.
U pećini ima mnogo nakita i figura.
Koncertna dvorana se ističe zidom koji je obložen monumentalnim ukrasima, s kubetom i salivima boja. Deluje svečano i impozantno. Veoma je akustična i pruža uslove za organizovanje muzičkih i literarnih sadržaja.
Rudarska dvorana nalazi se na terasi s desne strane rečnog kanala. Posvećena je bogovinskim rudarima.
Dvorana kiklopa obiluje nakitom pretežno stalagmitske skupine. Centralno mesto zauzimaju kiklopi, po kojima je dvorana i dobila ime. Hajdučka dvorana je dobila naziv po stalagmitu rumene boje, visokom 10 metara koji simbolizuje Hajduk Veljka, a u blizini Veljka nalazi se i njegova verna i hrabra saputnica Čučuk Stana.
(Mondo, I.L.)