Kad iz komšijskog stana pokulja dim onda je svima važno da vatrogasci i ekipa Hitne pomoći stignu što pre. Ali kad treba da svoj auto parkira nasred ulice ispred svoje zgrade i zakrči prolaz - komšija ne razmišlja da će sutra možda i njemu biti potrebna pomoć. I nije prvi put da pričamo o tome kako ekipe hitnih službi imaju problema da priđu mestu gde je pacijent životno ugrožen ili bukti požar. Moraju li stubići da budu jedino rešenje?
Naselje "Veljko Vlahović", mnogo stanova, još više automobila. Parkiraju ih stanari gde god stignu, a u Ulici Milovana Vidakovića i tamo gde ne bi smeli, pa tuda jedva prolaze i putnička vozila. Ko bi još razmišljao o tome da li mogu da prođu vatrogasci ili ekipa Hitne pomoći. Ali nije im bilo svejedno kad je iz komšijaskog stana pokuljao dim.
Vladan Cogoljević, stanar, kaže da je bila nelagodna situacija.
"Taj trenutak kada vozila treba da izvrše intrvenciju, ne mogu da priđu zgradi u kojoj je nastao požar", kaže Vladan Cogoljević.
U ovom slučaju vlasnica stana u potkrovlju zgrade na Zvezdari, zaspala je dok je spremala ručak, pa se zapalila šerpa. Vatrogsci su požar brzo lokalizovali PP aparatima. A šta bi bilo da je požar bio većih razmera? U ovom naselju problem je i odnošenje komunalnog otpada, jer kamioni Gradske čistoće ne mogu da prođu, pa, kažu stanari, nešto mora hitno da se menja.
"Mora se pronaći rešenje na nivou grada ili na nivou opštine, gde će grad rešiti divlje parkinge, odnosno problem parkiranja u naselju uvođenjem nekih pravila koje svi moramo da poštujemo“, kaže Vladan Cogoljević.
Postavljanje stubića
"Sekretarijat za saobraćaj zajedno sa opštinom Zvezdara izašao je na teren i doneće rešenje o postavljanju stubića sa strane trotoara tako da će trotoar biti prohodan za pešake, što je i njegova namena a ulica se neće blokirati sa te strane", rekao je Marko Mladenović iz Udruženja građana "Moje naselje".
Kad u dispečerskom centru Hitne pomoći zazvoni telefon, ekipe odmah kreću i trude se da do pacijenta stignu što brže. Međutim, često zbog parkiranih vozila to nije moguće, najčešće na Novom Beogradu, u naselju "Veljko Vlahović“, na Vidikovcu, Ceraku i naseljima duž Ibarske magistrale.
"Ako je auto parkiran dalje od mesta adrese gde se nalazi pacijent, zahteva neko vreme i to je na račun zdravlja pacijenta, u smislu neke ugroženosti ako je pacijentu neophodna terapija, ukoliko je ugrožavajuće stanje, onda je to nama problem. Ekipa ide peške do same zgrade, to traje, a u slučaju transporta pacijenta opet je problem“, kaže dr Milena Popović iz Hitne pomoći.
I nije prvi put da pričamo o tome kako ekipe hitnih službi imaju problema da priđu mestu gde je pacijent životno ugrožen ili bukti požar.
BONUS VIDEO:
(RTS/MONDO/J.D.)