Zabrinjavajući trend među đacima u Srbiji: Prodaju se lažna opravdanja za 500 dinara, nude se i "poštede"

Na društvenim mrežama se prodaju lažna opravdanja za izostanke iz škole.

Mondo/Stefan Stojanović/Printscreen/TikTok

Nije prošlo ni mesec dana od početka školske godine, a na društvenim mrežama se uveliko prodaju lažna opravdanja za izostanke, i to za 500 dinara po komadu.

Tiktok i Instagram preplavili su profili i objave o prodaji lekarskih opravdanja za osnovce i srednjoškolce koji beže iz škole, ali ne žele da dobiju neopravdane. U objavama se navodi da je opravdanje overeno pečatom i uz to garantuju "prolaznost 100 odsto". Svi profili imaju slične nazive "opravdanja Beograd", "opravdanja Srbija", "opradanjaaa", "opravdanja Novi Pazar" i svima je zajedničko to što nude falsifikovani dokument.

"Od danas nema neopravdanih. Ti bežiš, a ja ti pravdam", glasi jedna objava u kojoj se u komentarima masa đaka raspituje za cenu.

Zabrinjavajuće je to što ove objave imaju do čak 270.000 pregleda, jedna od njih broji čak 1.730 čuvanja i preko 13.000 lajkova.

"To nije novi trend, ali treba mu što pre stati na put. Nastavnik na prvi pogled ne može da prepozna da li je opravdanje falsifikat ili ne. Rade ih ljudi koji se odlično razumeju u latinske nazive za česte bolesti zbog kojih deca ne dolaze u školu, znaju kako izgledaju opravdanja i šta sve moraju da imaju. Roditelji takođe učestvuju u tim mahinacijama učenika, jer oni u elektronskom dnevniku imaju uvid u to kad je dete izostalo sa časova", kaže Antić i dodaje:

"Nadležni moraju da se uključe u ovu problematiku jer preti da uzme maha. Ako đak jednom, dva ili tri puta donese falsifikovano opravdanje i to mu prođe u školi, preti da se navikne na to da izostaje sa časova i da ne dobija nikakve rigorozne posledice za taj postupak. Kako bi razredne starešine mogle da prepoznaju opravdanje, možda bi škola u svakom domu zdravlja trebalo da ima osobu koja izdaje opravdanja i onda ne bi bilo muljanja. Takođe, đak bi morao da dobije i adekvatnu kaznu u školi."

printscreen/TikTok 

Antić ističe i da bi roditelji trebalo da budu kažnjeni.

"Njih je najbolje kazniti novčano. Kako bi bilo da lažne doznake donesu na posao?! Pa dobili bi otkaz! To je ista situacija", smatra Antić i podseća da đaci za sedam neopravadnih dobijaju ukor razrednog starešine, četvorku iz vladanja, a sa 25 isključenje iz škole.

Milan Krstić, direktor beogradske OŠ "Pavle Savić", ocenjuje da učenici danas mnogo više izostaju sa časova.

"U našoj školi kada dete donese opravdanje, obavezno zovemo roditelja da potvrdi da je dete bilo bolesno i da je išlo kod lekara. Ukoliko je u pitanju izostajanje sa jednog ili dva časa, takođe zovemo roditelja i obaveštavamo ga. Druga stvar je ukoliko roditelj laže u korist svog deteta, ali u tom slučaju je najvažnija komunikacija između razrednog starešine i roditelja. Nekada roditelji imaju plansko izostajanje, čak i dobrih učenika, kada ne dolaze u školu jer žele da se spreme za neki predmet, sportske aktivnosti ili da produže raspust i odmor. To se dešava obično u srednjoj školi. Ukoliko roditelj često dozvoljava izostanke iz raznih razloga, to može da ide i na štetu deteta", kazao je.

printscreen/TikTok 

Poštede i od fizičkog

Iako osnovci i srednjoškolci danas nisu preterano fizički aktivni i masovno izbegavaju časove fiskulture, na društvenim mrežama se ipak nude i "poštede od fizičkog". Na potvrdi se navodi razlog zbog kojeg učenik ne radi fizičko i tu poštedu predaje nastavniku, objasnili su na jednom od profila.

RTS prenosi da su iz Ministarstva zdravlja rekli da lekarska uverenja izdaju zdravstvene ustanove i da Ministarstvo prosvete nema nadležnost da utvrđuje njihovu verodostojnost, a da svako saznanje o zloupotrebama treba prijaviti zdravstvenoj inspekciji i policiji.

BONUS VIDEO: 

This browser does not support the video element.

NASTAVNICI NA RUBU STRPLJENJA: Plate nisu rešene, bezbednost u školama ugrožena - štrajk je jedini izlaz?  Kurir televizija

(Kurir/MONDO/Ivana Vlajković)