"Za 5 minuta posla majstor uzeo 18.000 RSD": Maja (32) zatekla poplavu u stanu, vodoinstalater je "odrao"

Maji iz Beograda se zbog zapušene vertikale poplavio ceo stan, a na sveo to majstor joj je papreno naplatio odgušenje.

Shutterstock/Andrey_Popov/Mondo/Uroš Arsić

Bez obzira da li je u pitanju stambena zgrada ili neki poslovni objekat na više spratova, nema sumnje da svi koji žive ili koriste konkretni objekat treba da vode računa o tome kako ga održavaju.

Maja (32) iz Beograda nedavno je doživela pravu noćnu moru kada je videla da joj je stan poplavljen zbog začepljenja vertikale u zgradi. Ova situacija je započela naizgled bezazlenim pozivom komšije koji živi ispod nje, a završila je s ozbiljnim problemima i visokim troškovima.

"Došla sam u stan na poziv komšije koji živi stan ispod, koji mi je rekao da mu se pojavila neka voda na zidu. Ušla sam i videla vodu svuda po mom stanu, a u sudoperi je bio neki mulj. Tek onda sam shvatila da se zapravo zapušila vertikala i da je sve to izbilo preko moje sudopere", rekla je Maja za naš portal i dodala:

"Voda je bila svuda, po šporetu, podu, srećom su pločice, ali je stigla i do parketa koji je već malo krenuo da se podiže. Pozvala sam vodoinstalatera koji je došao kroz sat-dva i za 5 minuta posla naplatio 18.000 dinara. Provukao je tu neku sajlu, konstatovao da je reč o začepljenju vertikale, pustio tu mašinu nekoliko minuta i to je bilo to. Ostavio mi je račun i otišao, a ja se pitam šta to košta toliko. Pritom se to desilo tokom radnog dana, nije bio vikend kada su inače veće tarife", rekla je Maja.

Istražili smo koliko u proseku košta otpušavanje vertikale i kreće se od 5.000 pa nadalje, zavisno od kompleksnosti problema i područja. Na nekim sajtovima su cene za kompleksnije otpušavanje vertikale i horizontale dosta povoljnije nego što je našoj sagovornici naplaćeno. Cena je od 7.000 do 8.500 dinara. 

Još jedna vodoinstalaterska kompanija koja nudi iste usluge, teži slučaj odgušenja vertikale naplaćuje 8.000 dinara. Postoje i oni  koji ovu uslugu naplaćuju više pa tako mašinsko odgušenje kanalizacije košta od 6.000 dinara,  dok odgušenje kanalizacije pod pritiskom košta od 9.000 dinara, ali ne piše do koje visine cena može da ide.

Zašto je skupo odgušenje vertikale?

Otpušavanje vertikale može biti skupo iz nekoliko razloga:

Kompleksnost problema: Začepljenja vertikale mogu biti izazovna za lociranje i rešavanje. Ako je zapušenje duboko u sistemu, može biti potrebno više vremena i specijalizovane opreme za rešavanje.

Specijalizovana oprema: Vodoinstalateri često koriste specijalizovane mašine i alate, poput hidropritisnih uređaja ili mehaničkih spirala, koji su skupi i zahtevaju dodatne troškove.

Hitnost usluge: Ako se problem dešava van radnog vremena ili tokom praznika, troškovi mogu biti znatno veći zbog hitne intervencije.

Radna snaga: Cene uključuju i troškove rada. Iskusni vodoinstalateri često naplaćuju više zbog svog znanja i stručnosti.

Dodatni radovi: U nekim slučajevima, otpušavanje može zahtevati i dodatne radove, poput zamene delova ili popravke sistema, što dodatno povećava troškove.

Zbog svega ovoga, cene usluga vodoinstalatera mogu da variraju i često su više nego što se očekuje.

Stručnjaci preporučuju redovno održavanje i provere vodovodnih instalacija, kako bi se sprečili slični problemi. Takođe, uvek je dobro imati na umu koji su najbliži vodoinstalateri u vašem kraju i kakve su njihove cene usluga, kako biste bili spremni u slučaju hitne situacije.

Ko plaća odgušenje vertikale

MONDO portal ranije se bavio ovom temom, odnosno ko plaća troškove majstora i naknadu štete ukoliko dođe do zagušenja vertikale.

U slučaju da stan u kom je došlo do izlivanja nije osiguran, kao ni drugi poplavljeni stanovi, ni zajednički delovi zgrade, vlasnici stanova u kojima je nastala šteta treba da traže od stambene zajednice da nadoknadi štetu, kako nam je objasnio Ljubiša Banovački iz Udruženja profesionalnih upravnika.

"Treba da kažu da je šteta u njihovim stanovima nastala zbog kvara na zajedničkim cevima. Ukoliko ima novca na zajedničkom računu zgrade, vlasnicima stanova se novac refundira sa njega, a na osnovu računa koji su dobili od izvođača radova. Ukoliko nema novca na računu zgrade, vlasnici mogu da se dogovore da im se novac od stambene zajednice isplati na rate. Ako stanari ne žele da plate, onda vlasnici treba da angažuju advokate kako bi naplatili štetu jer je to obaveza stambene zajednice", kazao je.

BONUS VIDEO:

This browser does not support the video element.

ZAŠTITITE VODOMERE U DOMAĆINSTVU TOKOM LEDENIH DANA: Vodoinstalater pokazao najbolji način da to uradite sami (KURIR TELEVIZIJA)  Kurir televizija