Najveći broj krsnih slava "pada" tokom jeseni i zime. Za proslavljanje slave vezuju se razni običaji i oni se razlikuju po tome iz kog ste kraja Srbije. Šta se mora poštovati za slavu, odgonetnuo je sveštenik Vaznesenjske crkve, Boško Savić.
Tog dana se slavi svetac - zaštitnik porodice i tada su svi porodično ujedinjeni u molitvi. "Svaka slava počinje liturgijom, vernici dolaze u crkvu da prerežu slavski kolač. Tada se donosi i žito i vino i sveća i posle bi trebalo da se ostane na liturgiji, tako počinje svaki slavski dan", rekao je sveštenik svojevremeno za TV Prva.
Sveštenik je još i otkrio da li onaj ko ne može da donese kolač u crkvu, može da ga preseče sam kod kuće.
"Što se tiče parohijana, svi su u kontaktu sa svojim sveštenicima. Postoje osobe koje imaju invaliditet, koje ne mogu iz opravdanog razloga da dođu u crkvu... Mi kao sveštenici gledamo da uvek izađemo u susret i ako neko ne može da dođe do crkve, da se u dogovoru sa domaćinom dođe u njegov dom i da se prereže kolač", rekao je sveštenik.
Takođe, objasnio je da je trpeza poslednje što dolazi na slavi.
"Prvo treba da postoje u kući mir, sloga, zajednica - to je ono što treba da nas okupi. Slava je kućni svetitelj, svetitelj koji ujedinjuje porodicu, svetitelj kome se molimo za zdravlje i spasenje svoga doma. Taj dan treba da budemo svi složni i taj dan treba da nam bude obrazac za svaki naredni dan kako bismo znali na koji način da čuvamo svoju porodicu. Slava nas je očuvala kao narod kroz najteži period života", rekao je sveštenik Savić i kratko objasnio da li je greh imati mrsnu trpezu na posnoj slavi.
"Treba da se posti sredom i petkom i kada slava pada u vreme velikog posta, a mrsne su slave svim drugim danima. Ne možemo to okarakterisati kao greh ako neko mrsi kad je posno, to je više neznanje kod ljudi, ali eto apelujemo na ljude da kada je post, slave posno", rekao je sveštenik.
BONUS VIDEO: