Prošlo je petnaest godina od smrti patrijarha Pavla. U Patrijaršijskom dvoru u Beogradu održana je sednica Arhijerejskog Sinoda SPC kojoj je predsedavao patrijarh Porfirije koja je bila posvećena patrijarhu Pavlu, koji je umro na današnji dan pre 15 godina.
Patrijarh Pavle bio je poglavar Srpske pravoslavne crkve, koji je doživeo popularnost u narodu kakvu je malo ko imao. O patrijarhu Pavlu ispričane su mnoge priče, koje su prerasle u legende. Jedna od njih odnosi se na navodni susret sa sveštenikom velike beogradske crkve, koji je vozio najnoviji model mercedesa.
Patrijarh Pavle išao je često peške, ili gradskim prevozom, jer nije imao automobil. Njegova skromnost bila je smatrana jednom od najvećih vrlina zbog kojih ga je narod voleo. Išao je Ulicom kralja Petra ka Patrijaršiji, kada ga je opazio sveštenik jedne velike beogradske crkve. Vozio je najnoviji model mercedesa, i poželeo da poveze već vremešnog patrijarha.
Zaustavio je automobil, izašao i zamolio patrijarha da uđe, da bi ga povezao - "samo recite gde treba".
Patrijarh Pavle ušao je u luksuzno vozilo, ali čim je automobil krenuo, postavio je pitanje.
"Je l' te, oče, čiji je ovo automobil", pitao je sveštenika, koji je ponosno odgovorio da pripada baš njemu lično. Patrijarh je odmah tražio da stane!
"Neka vam je Bog na pomoći", kazao je svešteniku, prekrstio se, a zatim otišao peške ka Patrijaršiji.
Život Patrijarha Pavla
Patrijarh Pavele je rođen je 11. septembra 1914. godine kao Gojko Stojčević, u slavonskom selu Kućancima kod Donjeg Miholjca. Zamonašen je 1948. godine u ovčarsko-kablarskom manastiru Blagoveštenja, dobivši monaško ime Pavle.
Za episkopa raško-prizrenskog izabran je maja 1957. godine.
"Kao arhijerej na Kosovu i Metohiji, u vreme veoma teško za Srbe i srpsku crkvu, proveo je više od 33 godine. O napadima Arbanasâ na imovinu Crkve, monahe, sveštenike i srpski narod, koji se pod tim pritiskom iseljavao, redovno je obaveštavao Sveti arhijerejski sinod i Sabor, kao i državnu vlast. I sâm je, sa hrišćanskom smirenošću i trpeljivošću, podnosio vređanja i fizičke napade. Svedočio je u Ujedinjenim nacijama, pred mnogobrojnim državnicima, o stradanju srpskog naroda na Kosovu i Metohiji", navodi se na sajtu SPC.
Sveti arhijerejski sabor Srpske pravoslavne crkve izabrao ga je 1. decembra 1990. godine za 44. po redu patrijarha Srpske pravoslavne crkve.
Upokojio se 2009. godine, a ispraćen je pred Hramom Svetog Save na Vračaru sa najvišim crkvenim i državnim počastima, uz učešće poglavarâ ili visokih predstavnika svih pravoslavnih crkava. Ispraćaju i sahrani, 19. novembra 2009. godine u manastiru Rakovici nadomak Beograda, prisustvovao je i veliki broj građana Beograda i cele Srbije.
BONUS VIDEO:
(MONDO/J.D.)