Korisnik društvene mreže "Redit" postavio je pitanje kako izgleda samački život u inostranstvu. Ovo pitanje izazvalo je pravu buru na ovoj mreži i veliki broj komentara.
Ono što ga najviše interesuje jeste da li je samački život finansijski održiv i isplativ. Nabrojao je uslove za koje očekuje odgovor.
"Dakle da uzmem stan, da živim od jedne plate, a opet da mogu i da uštedim i trošim na neke stvari koje ne spadaju u osnovno… Koliko je to izvodljivo trenutno, s obzirom na krizu i slično? I takođe me zanima kolike su mi šanse da se zaposlim kao inženjer bez iskustva", naveo je on.
Ispod su usledili brojni odgovori. Većina je navela kao odgovor Austriju.
"Iz mog iskustva Austrija je najbolja za samački život, budući da tamo grad obično upravlja/ima u vlasništvu 50 ili više odsto stambenih zgrada. I ako zarađuješ manje od određene kvote, verovatno će ti biti dodeljen socijalni smeštaj u skladu sa tvojom potrošačkom moći. Dok sam ja radio tamo, bilo je pre ove krize naravno, plaćao sam kiriju 300 evra, a mesečna primanja su mi bila 2.330. U Beču, da naglasim. Što se tiče te tvoje diplome, inženjeri se uvek traže, samo moraš istraživati i naći firmu koja je voljna da te trenira.
Koliko se isplati, zavisi od posla, ali generalno kao samac možeš da nađeš jeftin stan od par stotina evra kirije, pa naviše. Konkretno, u Austriji možeš proći sa oko 500-600 evra u pristojnom stanu, sa strujom i grejanjem. Još dodaj 500 za hranu (računam tu i da napolju jedeš), I sve ostalo ti ostane za štednju il potrošnju na zabavu, a minimalac je oko 1.500 evra, za pristojnije poslove počinje sa 2.000 neto", naveo je korisnik "Redita".
Drugi su naveli da dobar izbor može da bude Nemačka. Ali, za početak manji gradovi.
"Nemačka: prvih par meseci su najskuplji, dok se ne skućiš (treba ti odjednom i za prevoz, i za nameštaj, i za kiriju, i za kaparu za stan, i za internet, i za struju, i za kojekakve dažbine). Za to ti treba da imaš ušteđevinu iz Srbije. Posle par meseci ćeš polako stići na svoje.
Velike gradove (Minhen, Frankfurt, Štutgart, Hamburg, pa i Berlin) gledaj da zaobiđeš dok si još siromah jer su kirije ludo skupe i stvarno ti vrlo malo ostane dok sve poplaćaš. Ili dobiješ pristojan stan, ali putuješ dugo do posla.
Ali je neka srpska zabluda da se samo u velikim gradovima lepo živi, naprotiv. Gledaj tu negde oko 100-200.000 ljudi, em svuda stižeš biciklom/prevozom/pešice, em je sve mahom jeftinije, em nema stresa, a ima i kafana i klubova i bioskopa i svega. Gradiće od manje od 20.000 stanovnika takođe gledaj za početak, ali uz rizik da ćeš u njima kao singl tip umreti od dosade", stoji u odgovoru drugog korisnika.
Međutim, jedan odgovor izdvojio se od ostalih. Taj korisnik smatra da pravog odgovora nema i da je veliko pitanje da li se finansijski isplati dolaziti u neku zemlju u inostranstvu.
"Bilo je moguće do 2020. – više nije (bio sam u inostranstvu i sada sam inostranstvu). Računica ti je mnogo prosta.
Godišnje trošiš na stanarinu + 1.000 pljeskavica sa pomfritom i sokom (ono, obrok). Ako spremaš sam i ne luksuziraš se, to ti je minimum.
Imaj u vidu da se u pola zemalja plaća porez na kraju svake godine (1 plata). I imaj u vidu da je renta 1/3 plate = geto, selo ili studenjak.
Stan je 30.000, pljeskavice su ti oko 15.000, porez ti je 10%. Znači, dođeš na medijalnu platu – imaš za kartu, da se vratiš kući i toliko.
Francuska, 24.000 godišnje, impot u početku nemaš. Stan ti je 10.000, pljeskavice su ti 10.0000 i imaš za benzin da se vratiš kući kao pokosao.
Slovenija, 20.000. Stan ti je 9.000, pljeskavice 9.000, nažalost – nema. E sad, ako možeš da dođeš za top zaradu, pa možeš i u Beogradu sa top zaradom… A ako ćeš da se ženiš, naše su ti bolje. Za Teksas, na primer, nije ti održivo", objasnio je u komentaru korisnik čiji odgovor je privukao najviše pažnje.
BONUS VIDEO:
(MONDO/Aleksandar Blagić)