Srbiju očekuje zemljotres od 5 Rihtera! Tlo se danima ne smiruje, seizmolozi otkrili koji delovi su najugroženiji

U toku prethodne noći zabeležena je serija zemljotresa na Balkanu, uključujući i Srbiju.

YouTube/Prva/www.seismo.gov.rs/screenshot/YouTube/screenshot/novosadskatelevizija

U toku prethodne noći na Balkanskom poluostrvu zabeležena je serija zemljotresa, uključujući i Srbiju. U toku dana zabeležen je niz potresa u Srbiji u razmaku od sat vremena - u Majdanpeku, Kraljevu i Boru.

Seizmolozi upozoravaju u poslednje vreme da postoji velika mogućnost da Srbiju pogodi jači zemljotres jačine pet stepeni po Rihterovoj skali, navode da će se to desiti u narednoj deceniji.

Kako se vidi na sajtu Seizmološkog zavoda Srbije, od 11. decembra do danas, na teritoriji naše države registrovano je 13 blažih zemljotresa. Najsnažniji je bio u Kragujevcu, jačine 2,3 stepena po Rihteru.

"Obradio sam podatke od 60. godina do danas i ono što se može videti je da naš region aktivniji u jesen i proleće kada su u pitanju zemljotresi. Svake jeseni imamo zemljotrese oko 4 Rihtera. Zanimljivo je da, kada je u pitanju naš region više zemljotresa u jesen zabeleženo na teritoriji Hrvatske, dok je u proleće to na teritoriji Bosne i Hercegovine", izjavio je za "Blic" ranije meteorolog Ivan Ristić.

Seizmološkinja Ana Mladenović nedavno je izjavila za "Nova" televiziju da se "očekuje zemljotres magnitude oko pet stepeni u Srbiji". Prema njenim prognozama, to bi moglo da se dogodi u narednih 10 godina.

"Ono što smo mnogo puta govorili do sad je da nas očekujem neki zemljotres koji bi imao magnitudu oko 5 stepeni i njega i dalje očekujemo, samo ne znamo kada ali desiće se negde u Šumadijskom delu najverovatnije. Geolozi i seizmolozi prate i istražuju rasede koji su direktno odgovorni za dešavanje zemljotresa i onda na osnovu njihove geometrije, kinematike, odnosno brzine i načina kretanja mogu da pretpostavke koji bi rased mogao da bude odgovoran za dešavanje zemljotresa u budućnosti", rekla je ona.

Dodala je koja su najtrusnija područja. To su:

  • Kopaonik
  • Doline Zapadne i Velike Morave
  • Kraljevo
  • Trstenik
  • Kruševac
  • Valjevo
  • Lazarevo
  • Mionica
  • Naviše ka planini Rudnik
  • Eventualno Svilajnac i Paraćin

Objasnila je da u Srbiji ne može da bude jačih zemljotresa od šest stepeni po Rihteru. To nije moguće jer smo, kako je rekla, "daleko od mesta gde se generiše tektonski napon".

"Kod nas ne može ništa specijalno veliko da se stvori. Kopaonik je najtrusnije područje kod nas, zatim dolina Zapadne Morave - Kraljevo, Trstenik, Kruševac, planina Rudnik, okolina Valjeva, Svilajnac i Paraćin, znači sam centar Srbije. Trebalo bi da se u građevinskom smislu objekti više osiguravaju na Kopaoniku, ali da li to rade, ne znam", navela je seizmološkinja Ana Mladenović.

BONUS VIDEO:

This browser does not support the video element.

"U SRBIJI IMA DOSTA TAČAKA NA KOJIMA SE MOGU DESITI RAZORNI ZEMLJOTRESI" Mijatović o našem NAJGOREM potresu: Desio se 1456. godine  Kurir televizija

(Blic/MONDO/Aleksandar Blagić)