Otac Predrag Popović govorio o čarapama Svetog Nikole: Mnogi ne znaju za ovaj običaj, svi ih pred Božić imamo u kući

Otac Predrag Popović je govorio o običajima za Svetog Nikolu.

Instagram/otac_predrag_popovic/Screenshot

Otac Predrag Popović se oglasio na svom Instagram profilu i objasnio koji običaji se vezuju za Svetog Nikolu. Mnogi nisu znali da je on zaštitnik neudatih devojaka i da se božićne "čarapice" isto vezuju za ovog sveca.

"Ovaj običaj čarapica je osnovao Sveti Nikola. Postoji u akatistu koji je čitao otac Ivan, kada je rekao da je on zaštitnik neudatih devojaka, vi znate da sad to nema nikakvu vrednost, ali tada devojka bez miraza nije mogla da se uda. Retki su bogati koji su se uzimali bez miraza. Jedan čovek je imao tri ćerke i bio je siromašan, morao je da da ćerke bilo kome jer nisu imale miraz. Sveti Nikola je svoju ušteđevinu, zlatne dukate, stavio devojci u čizme pred Božić i sa tim dukatima je bila isprošena za koga je ona htela. Dakle iz ljubavi taj brak je onda blagosloven", počeo je priču otac Predrag Popović i nastavio:

"Sad uzmite malo vezu sa našim folklorom. Tako naše devojke u folkloru kada su igrale, imale su dukate oko vrata, a to je bio miraz. I koja više dukata ima ta je bila vrednija. Kad krene da igra ono zvecka, u nju gledaju svi. To što je Sveti Nikola stavio dukate devojci u čizme taj običaj nije prošao nezapažen, pa eto u današnje moderno vreme ove čarapice simbolizuju upravo te čizme, a oni dukati, čokoladni koje se stavljaju unutra, upravo simbolizuju to. Jedan običaj koji je zaživeo najviše u Americi, ali Amerika iako je imala jedan divlji zapad jedno vreme, gde je bio razvrat, blud i katastrofa, posle toga je u jednom periodu bila izuzetno patrijarhalna hrišćanska zemlja."

Dodao je da su u ime Hristovo išli svuda po svetu i to delo Svetog Nikole nije ostalo nezapaženo.

"Prosto je postalo jedan deo običaja, ali nije slučajno. Ja sam rođen u Slavoniji i sećam se kao mali da sam morao da očistim cipele. Majka mi kaže u osam uveče idi operi cipele, ja obrišem čizme i cipele, stavim ih na prozor i onda sutra ujutru kad se probudim, unutra u njima bude nešto. Dakle taj običaj tamo je bio živ. Sad neki mi kažu to je ovako to je nije paganski običaj to je hrišćanski običaj, ali nije ovde kod nas prosto primljen, nego je primljeno nekim drugim krajevima sveta, ali hrišćanstvo ne zna za naciju", rekao je otac i opisao događaj iz svog detinjstva:

"Za mene je to bio jako lep običaj kad smo bili mali, sećam se mi smo imali televizor crno-beli, uglavnom nije imao daljinski i kad god je tata hteo da prebaci neki kanal on meni kaže idi Peđa promeni. Ja sam jadan trčao tamo-vamo. Ja sam bio daljinski. I tako je došao Sveti Nikola jedne godine i ja sam rešio da operem sve cipele i sve čizme, čak sam i roditeljima oprao i u toku noći bio sam sa mamom u dnevnoj sobi, čula su se vrata, majka me držala ovako da ne čujem, a tata mislim da je uzeo zvonce i kao zvonio, pravio buku... Majka je tad rekla: 'Jao pa to Sveti Nikola dolazi', i tata je izašao i zatvorio vrata. I sad kao tata ulazi i kaže: 'E sad je bio neki ovde čovek sa nekom bradom, doneo ti je nešto'. Ja izađem napolje kad jedna velika kutija stoji na svim cipelama što sam ja oprao. Ja otvaram odmah kutiju i unutra je bio televizor, a ja sam pitao da ima daljinski. Joj kad su mi rekli da ima daljinski ja sam tu plakao od sreće jer više nisam morao da budem daljinski."

BONUS VIDEO:

This browser does not support the video element.

POLA SRBIJE SLAVI, A POLA IDE NA SLAVU! U nedelju je Sveti Nikola, a ovo su zanimljive činjenice o prazniku  Kurir televizija