Futoški kupus je nadaleko poznat po kvalitetu, zbog čega prodavci drže cenu, a iako je već druga polovina decembra, dolaze ljudi sa svih strana, a prodavci tvrde nije kasno da se kupus tek sad stavi u burad.
"Naš kupus je takav da se brzo ukiseli, te nije kasno da sad ide u podrum! Duže će trajati. Garantujem za kvalitet! Nema boljeg", objašnjava jedna Futožanka.
Kilogram ceni 100 dinara, a onaj rezani prodaje za 120 dinara po kilu. Kupus koji ovde rađa je autohtona sorta, prema podacima Udruženja "Futoški kupus", stara oko 1.000 godina!
Ovaj deo Vojvodine je, kažu, poznat po specifičnoj mikroklimi i zemljištu, koje je peskovito i odlično za proizvodnju kupusnjača. Vremenom je, veliki broj njih izgubljen, ali futoški kupus koji nosi epitet "kralja" među kupusima je opstao, a i danas "gospodari".
Zato i ima zaštićenu oznaku geografskog porekla. Tvrde da je nenadmašan u brzini kišeljenja! Sadrži više prirodnog šećera od drugih vrsta, ne zahteva visoku koncentraciju soli prilikom fermentacije, a rastresit ili sabijen lakši je od drugih vrsta.
Prodavci naglašavaju da se obavezno u bure s kupusom, pored soli, sipa i šećer, da bi kupus zadržao čvrstinu.
(Mondo, Dnevnik, I.L.)