Počeo raspust za đake! Glavni problem zaključivanje ocena, evo šta je preporuka

Ministarstvo prosvete donelo je odluku da zimski raspust počne nešto ranije nego inače.

Fotosr52/Shutterstock

Dok je za učenike u Vojvodini školskim kalendarom bilo predviđeno da kraj prvog polugodišta bude 23. decembra i da zimski raspust počne dan kasnije, odnosno od danas, Ministarstvo prosvete naložilo je da i u svim ostalim delovima zemlje do tada budu zaključene ocene i da se đacima omogući da poprave uspeh.

Takođe, predviđeno je i da se tamo gde je to potrebno organizuje produženi boravak za najmlađe. Đaci iz cele Srbije su tako, od jučerašnjeg poslednjeg zvona, na raspustu koji će trajati čitavih 27 dana.

Međutim, u mnogim školama donete su odluke da se produži rad, i učenici uz podršku roditelja su najavili da će ipak završiti prvo polugodište 30. decembra, dok pojedini prosvetni radnici poručuju da je goruće pitanje da li će biti održane sednice odeljenskih veća, jer bez njih nema ni ocena!

"Nasilno menjanje odluke nikuda ne vodi"

Milorad Antić iz Foruma srednjih stručnih škola u Beogradu, kaže za da ako je država donela odluku da počinje raspust prosvetni radnici ne bi trebalo da rade.

"Bez obzira da li nam se nešto dopada ili ne, morate da iskoristite raspust onako kako je predviđeno godišnjim kalendarom koji pravi država, a ne nastavnici. Moramo da poštujemo odluku, a vidim da neke škole hoće ipak da rade, i đaci hoće da idu u školu, a roditelji daju podršku. Međutim, pravila postoje. Ne kažem da nasilan prekid prvog polugodišta rada nije greška. Jeste, greška je, i meni se ta odluka ne dopada i velikom broju ljudi, ali ako primam platu od države moram da poštujem odluku države", kaže Milorad Antić.

Na pitanje šta će da rade profesori u školama koje budu nastavile rad, kaže da postoji nastavni plan i program za te dane i pošto su deca i Savet roditelja doneli odluku da se ide u školu, nastava će se najverovatnije odvijati normalno.

"Danas će tek da ispliva na površinu ko će stvarno da radi, a ko neće, ali možda bude i takvih situacija da škola radi, a da se niko ne pojavi od đaka. Videćemo", kaže Antić.

Nemaju svi đaci mogućnost da im se zaključe ocene

Valentina Ilić, predsednica Sindikata obrazovanja Srbije, kaže da zbog novonastale situacije, deca u Vojvodini nemaju problem koji imaju deca u užoj Srbiji, jer su đaci na severu zemlje i prosvetni radnici znali da raspust počinje ove nedelje i njima su ocene u skladu sa tim i zaključene, dok u ostatku zemlje za veliki broj učenika nema još uvek elemenata da im se daju zaključne ocene.

Objašnjava da je u Vojvodini to završeno, ali je za ostale đake problem zbog mogućnosti da budu oštećeni. Neki imaju elemenata da im se zaključe ocene, a neki nemaju jer se i po školskom kalendaru poslednja nedelja nastave uvek koristi za popravljanje ocena.

"Zbog toga je vrlo nezavidna situacija po školama u užoj Srbiji. Nemam podatak koje škole i u kojim gradovima će ipak raditi. To saznajemo u medijima, jer je odluka jako brzo doneta. To je već bilo u petak i sada vidim da se zaposleni i roditelji grupišu. Iz medija saznajem da je sve veći broj škola koje roditelji podržavaju, jer zimski raspust je raspust za decu, a nastavnici dolaze u školu, i prema ranijoj odluci sindikata je bilo da završimo prvo polugodište skraćenjem na pola sata i vidim da nas roditelji u tome i podržavaju da se radi pola sata sa decom", kaže Valentina Ilić.

Neizvesno u beogradskim gimnazijama

Aleksandar Markov, predsednik Foruma beogradskih gimnazija, kaže za da je, kada su beogradske gimnazije u pitanju, situacija takva da se ne radi o tome da li će raditi ili ne, nego da li će držati odeljenska veća, tačnije, da li će učenicima moći da se zaključe ocene na kraju polugodišta.

"Obično kažemo da nastavnik zaključuje ocenu, a nastavnik je taj koji predlaže zaključnu ocenu, a odeljensko veće na kraju verifikuje, odnosno, potvrđuje je ili izglasa neku drugu ocenu i po zakonu odeljensko veće je to koje na kraju donosi konačnu zaključnu ocenu. Bez sednice odeljenskih veća nema ni zaključnih ocena i nemoguće je završiti prvo polugodište. U trenutnoj situaciji, što ne mora da znači da će ostati tako do kraja, za sada su sve beogradske gimnazije stava da nastavnici neće održati sednice odeljenskih veća. Republički reprezentativni sindikati su i doneli takvu odluku i ona je prosleđena članovima. U velikom broju nastavnici su se pridružili sindikatu, da bi se i nastavnici koji nisu u sindikatu se pridružili odluci, tako da neće učestvovati. Za sada je tako, ali pritisci su veliki i inspekcije su u svim školama", kaže Aleksandar Markov za "Blic".

Inspekcija je obilazila neke od škola još u petak, obilaze i danas, ali da li će neki od nastavnika podleći pritisku pa zaključiti ocene, Markov kaže, još je neizvesno.

Podsetimo, školski raspust trebao je da počne 30., ali umesto za šest dana počinje u utorak 24. decembra i povratak učenika u školske klupe se očekuje 20. januara 2025. godine.

BONUS VIDEO:

This browser does not support the video element.

KAKO PREŽIVETI JANUAR? Dve Nove godine, Božić, slave, zimski raspust, odmor, KAKO ISPRATITI SVE? Gavrilović: Banke su NUŽNO ZLO  Kurir TV

(Blic/Mondo/Aleksandra Virijević)