U balkanskom Sibiru temperature idu do -39: Evo kako meštani žive na najhladnijem mestu u Srbiji

Sjenicu već dugo zovu balkanski Sibir.

Rina

Sjenica je opština koja nosi epitet balkanskog Sibira. Sve to upravo zbog temperature -35 stepeni izmerene 2005. godine. Kako je živeti u jednom od najhladnijih mesta Evrope, kako gorštaci u selima širom Pešterske visoravni uopšte uspevaju da prežive zime?

Jutros je u Sjenici temperatura iznosila 1 stepen, što je za ovo doba godine prilično umerena temperatura.

"Snežni pokrivač je oko 15 centimetara u gradu, na seoskom području iznad 30. Putevi su čisti, što je najbitnije i sve se to radi onako kako treba, ali ono što građane Sjenice najviše buni, svi televizijski izveštaji krenu sa 'pa vi ste navikli'. Istini za volju i Sjeničaci to govore i ljudi na seoskom području. Najviše ono koji gravitiraju u delovima oko Kladnice, oni su tamo ponosni i govore 'mi smo navikli i mi to možemo'. A onda kada se da takva izjava, kažu da nemaju nikakve benefite od države za struju, ogrev, itd.

Balkanski Sibir  YouTube/

Bile su zime, to je bilo sve do 2000. godine kada 'upekne' minus. 1954. godine bilo je rekordno u Sjenici, -38,8 stepeni.A zatim 1956. i 1985. godine -39,4 i onda 2005. ovih -35.

U razgovoru sa ljudima koji rade na meteorološkoj stanici, oni kažu da se globalno zagrevanje odrazilo i na 'balkanski Sibir'. Zabeležena je temperatura -29 u januaru 2012. godine. U februaru iste te godine bila je najviša visina snežnog pokrivača 107 centimetara”, navodi Honić.

BONUS VIDEO:

This browser does not support the video element.

Proverite da li ste spremni za put: Evo kako ostati bezbedan vozeći po snegu  Kurir televizija

 (Sandžacke.rs/MONDO/J.D.)