Kineskinja Canying Ren već nekoliko godina živi u Beogradu. U našu zemlju došla je na studije i ubrzo se zaljubila u Srbiju, ljude, kulturu i način života. Ono što je počelo kao akademsko putovanje, preraslo je u duboku povezanost sa novom sredinom, koja je za nju postala drugi dom.
Ona je u Srbiju stigla kao studentkinja na usavršavanje, sa idejom da ostane samo nekoliko godina. Kada je birala zemlju za svoje akademsko putovanje, Srbija se izdvojila se kao najbolji izbor.
"Te 2015. godine bila sam poslednja godina na fakultetu. U Kini postoje stipendijski programi sa istočno evropskim državama, a sa Univerzitetima u Srbiji postoji najveća saradnja. Pogledala sam koje su sve zemlje na listi, Srbija mi je bila najprimamljivija. Pročitala sam o svakoj zemlji informacije, i pošto je Beograd bio centar u tadašnjoj Jugoslaviji zanimalo me je da vidim kakva je bila ta Jugoslavija", započela je Ren svoju priču.
Ona je sada na doktorskim studijama na Filozofskom fakultetu u Beogradu, pre toga masterirala je na Fakultetu političkih nauka istog univerziteta. Kaže da odluka da ode daleko od kuće nije baš lako pala njenim roditeljima. Pitali su se zašto, čudili se njenom izboru, ali sada im je lakše i dolaze da je posećuju.
"Svi su me pitali: Gde je ta Srbija? Nisu bili baš oduševljeni. Roditelji su me pitali zašto ideš tako daleko. Rekli su mi tada: Ako voliš da odeš da studiraš negde, idi u Ameriku. Tamo sam već bila, dok sam bila na osnovim studijama otišla sam u Ameriku preko programa razmene studenata", kaže nam sagovornica.
Otkrila nam je i šta joj se najviše dopada u Srbiji. Kao i mnogi stranci, oduševljena je laganim tempom života ovde.
"U Kini nemaju takav mentalitet da sede u bašti kafića i piju kafu. Ali, Srbi su jako vredni, kad treba da se radi, rade i prekovremeno, to znam", navodi.
Takođe, gostoljubivost Srba je nešto što je podseća na domovinu, jer upravo ta vrlina, kako kaže, odlikuje oba naroda. Ima mnogo sličnosti između Srba i Kineza, ali gostoljubivost je prva među njima.
Ren sa nestrpljenjem iščekuje odbranu svog doktorskog rada, što za nju predstavlja važan korak na profesionalnom i ličnom putu.
"Nadam se da ove školske godine odbranim rad i kad ga odbranim tek tad ću reći da sam uspela", kaže skromno, a njen akcenat jedva da odaje činjenicu da joj srpski nije maternji jezik.
Kada završi studije, pred njom su dve mogućnosti - da ostane u Srbiji, koju je zavolela kao svoj dom, ili da se vrati u Kinu i nastavi karijeru na nekom od univerziteta, čime bi ispunila obavezu prema državi koja ju je stipendijom podržala u školovanju.
"Imam više opcija. Volela bih da radim u Srbiji, ali i Kina mi nudi mnogo prilika", kaže Ren, ostavljajući otvorena vrata za buduće izazove.
BONUS VIDEO: