Roditelji učenika jednog odeljenja nižih razreda OŠ "Sveti Sava" na Vračaru još pre raspusta doneli su odluku da svoju decu ne šalju u školu i to zbog jednog problematičnog učenika, koji već dve godine, kako tvrde, fizički, psihički i mentalno zlostavlja druge mališane.
Uznemireni roditelji angažovali su i advokata, s obzirom da nijedna prijava protiv ovog dečaka nije pisano zavedena, a situacija je kulminirala kada su njegovi roditelji podneli krivičnu prijavu protiv roditelja drugog dečaka.
"Taj dečak je u naše odeljenje došao u drugom razredu, mi smo tek nedavno saznali da je to njemu u tom momentu već treća škola. Prvi problemi su se javili krajem 2022. godine. Mojoj ćerki je izgovarao pogrdne reči, šutirao je njenu stolicu, čak je i pala sa stolice prilikom tog šutiranja. Vršio je mobing. Ona je krenula da se povlači u sebe, nije htela odmah da kaže šta je, već da želi da se ispiše, da bi na kraju saznali za to nasilje", ispričao je otac jedne učenice.
Kako kaže, sve su prijavili učiteljici, koja je obećala da će pričati sa roditeljima tog učenika.
"Taj dečak se jeste izvinio našoj ćerki i rekao da to više neće da radi, a učeteljica ga je premestila da sedi dalje od moje ćerke. Desio se jedan incident 19. novembra, taj dečak je provocirao dugog dečaka, gde su se gurali, bilo je i udaranja, a eskalaciju je napravila tužba roditelja problematičnog dečaka koji su tužili roditelje dečaka koji se branio", otkriva sagovornik.
Zapanjujuće je, kaže on, da se incident odigrao 19. novembra, a da je problematični dečak u bolnicu otišao 6. decembra, gde je konstatovano da ima nagnječenje rebara i modrice.
"To zvuči dosta nerealno, jer je išao u školu, na fizičko. To je okupilo nas roditelje na sastanku bez roditelja tog problematičnog dečaka, učiteljica je bila tu. Dolazimo do saznanja da je od 29 dece, njih 10 imalo problema sa istim detetom.To su bile psovke, guranja, guranja niz stepenice, bilo je psihičkog, fizičkog i nasilja se**ualne konotacije", priča ovaj otac.
Dodaje da su tek na tom sastanku shvatili da pisanih prijava uopšte nije bilo, te da je učiteljica sve usmeno prenosila pedagogu i direktorki.
"Retroaktivno smo podneli 10 prijava od strane svih roditelja na pisarnici škole, a poslali smo i mejl direktorki putem advokata koji ima naše punomoćje. Učiteljica nam nije objasnila zašto nije to pisano zavela i prenosila, već usmeno, rekla je da je pokušavala da reši. Otišli smo i na sastanak sa direktorkom, ali ona nije htela da priča sa nama jer je i naš advokat bio pristan, te je na tom nivou i završen. Mi od 18. decembra ne šaljemo decu u školu, niti planiramo da ih šaljemo sve dok se problem ne reši", naveo je sagovornik.
Roditelji imaju dva zahteva
"To je izmeštanje tog dečaka iz našeg odeljenja i drugi zahtev je obustava tužbe protiv roditelja drrugog dečaka. Direktorka odbija komunikaciju, smatramo da tek sad pokušava da nas uvede u zavničan proces, za šta je kasno, jer je sve ovo trebalo već biti zavedeno. Mi ne želimo da ovo eskalira, jako smo zabritnuti, ovde je u pitanju rešavanje bezbednosti dece, mi nemamo više šta da čekamo", zaključio je on.
Oglasila se direktorka škole
Učiteljica pomenutog odeljenja je odbijala pozive medija. Direktorka škole Jovana Milenković navela je u pisanom odgovoru da je škola preko platforme "Čuvam te'' dobila predstavku od strane roditelja o situaciji nasilja i odmah reagovala u skladu sa Pravilnikom o protokolu postupanja u odgovoru na nasilje, zlostavljanje i zanemarivanje.
"Nakon zasedanja Tima za zaštitu od nasilja, zlostavljanja i zanemarivanja, pokrenut je vaspitno-disciplinski postupak, obaveštena Policijska stanica, Školska uprava Beograd i Centar za socijalni rad. Izrađen je operativni plan zaštite i pojačan vaspitni rad za učesnike u događaju, kao i za celo odeljenje", rekla je Milenkovićeva.
Dodala je da roditelji koji bojkotuju nastavu tvrde da je i ranije bilo nasilja u odeljenju, ali da uprava škole nije imala saznanje o tome.
"Uprava škole poziva sve roditelje da neizostavno, svaku sumnju na nasilje prijave učitelju. Ukoliko izostane reakcija učitelja, obavezno da se što hitnije obrate direktoru škole, pedagogu ili psihologu kako bismo mogli da preduzmemo određene mere. Škola ne može da reaguje ukoliko nema informaciju da postoje određeni problemi. U školi smo zbog dece. Škola nije sudnica. Škola je mesto gde bi nastavnici i roditelji trebalo da sarađuju kako bi učenici dobili adekvatnu podršku. Pozivam sve roditelje da neizostavno i blagovremeno prijave svaku sumnju ili situaciju nasilja kako bi škola mogla da postupa u skladu sa zakonom i Protokolom", zaključila je ona.
BONUS VIDEO:
(Kurir/Mondo/Aleksandra Virijević)