U zimskom periodu, od decembra pa sve do, uglavnom marta, stakla na automobilu se često zamagle toliko da vozači ne mogu da krenu na put. Međutim, mnogi se odlučuju da ipak započnu čin vožnje iako su stakla i zaleđena i zamagljena zbog čega ugrožavaju i sebe i sve druge učesnike u saobraćaju. Da bi vetrobransko staklo zaštitili od zaleđivanja, koristite određenu tečnost o čemu smo već pisali, a za odmagljivanje stakala iznutra, postoji par trikova koji pomažu.
Na početku, važno je razumeti zašto uopšte dolazi do zamagljivanja stakala. Vazduh sadrži određenu količinu vlage, topliji vazduh ima više vlage nego hladan. Kada topao vazduh dođe u dodir sa hladnom površinom, kao što je vetrobransko staklo u zimskom periodu zbog temperatura ispod nule, vodena para se kondenzuje i ostaje na njemu u obliku sitnih kapljica.
Da bi došlo do kondenzacije, temperatura hladne površine mora da se spusti do određene granice. Ta granica naziva se "tačka rose". U ovaj proces treba uračunati i faktore poput relativne vlažnosti vazduha i pritiska, ali suština leži upravo u vlažnosti vazduha.
Kako odmagliti stakla?
Najbrži i najefikasniji način jeste korišćenje klima uređaja. Klima isušuje vazduh, izvlači vlagu iz njega. Ukoliko se vazduh zagreje, efekat je jači.
Temperaturu klime i snagu duvanja podesite na sam maksimum. Usmerite duvanje vazduha na vetrobransko staklo i na zadnje staklo i sačekajte nekoliko minuta da klima uradi svoje.
Ukoliko niste sigurni kako ovo da uradite, pročitajte uputstva za svoje vozilo na internetu. Samo ukucajte, npr "Audi A3 User manual" i pronaći ćete uputstvo u PDF formatu.
Kod automobila proizvedenih u poslednjih 10 do 15 godina, ova procedura je u potpunosti automatizovana. Samo treba da pritisnete dugme na kontrolnoj tabli za klimu, podesite temperaturu i ventilator sam kreće da duva na vetrobransko staklo, bez vaših daljih komandi. Grejači stakla se u tom trenutku instant pale i usmeravaju vazduh ka staklima.
Automobil bez klime - ima li rešenja?
Naravno da ima. Odškrinite prozore, dovoljno je za jedan do dva centimetara. Time ubrzavate kretanje vazduha. Sačekajte 10-ak minuta i trebalo bi da se staklo polako odmagli.
Međutim, ovo rešenje nije dobro ukoliko u tom trenutku pada kiša, a tek sneg. Rešenje u tom slučaju je tečnost za odmagljivanje stakala. Neka su efikasna više, neka manje, ali "završavaju posao".
Alternativne metode za odmagljivanje stakala
U to spadaju takozvana "narodna" rešenja, ili narodna verovanja. Koliko su efikasna, to je veliko pitanje, ali svako može za sebe da ih isproba i da se uveri u tačnost ovih tvrdnji. Za početak, dobro i redovno prati stakla - i spolja i iznutra.
Neki automehaničari kažu da je dobar "trik" za brisanje stakla iznutra korišćenje novina. Upijaju svaku kapljicu, fleke ne ostaju i ostavljaju iza sebe dobar pregled. Nakon pranja, stakla premazati sokom od limuna, medinskim alkoholom ili rastvorom deterdženta od sudova koji ostavlja tanak sloj koji sprečava magljenja, ali mora dobro da se utrlja da bi imao taj efekat.
Redovan servis filtera za kabinu
Filter za kabinu je važno proveravati jednom godišnje, pred start letnje ili zimske sezone. Ukoliko je filter za kabinu prljav, u velikoj meri će vam odmoći zbog česte pojave kondenzacije na staklima. Nije skup, a mnogo znači.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i propisima Zakona o javnom informisanju i medijima.
BONUS VIDEO:
(MONDO)