Da li nas očekuje najtopliji jul ikada? Pakleno u celoj Evropi, vrućine idu do 47°C, meteorolozi upozoravaju

Toplotni talas donosi temperature do 47°C širom Evrope.
Foto: EPA-EFE/GIUSEPPE LAMI

Evropu je pogodio snažan toplotni talas, sa temperaturama koje bi već posle ovog vikenda mogle dostići i do 47 stepeni Celzijusa. U Španiji je već zabeležena prva žrtva - turista koji je preminuo od toplotnog udara na ostrvu Majorka.

Meteorolozi najavljuju još toplije dane koji stižu tokom jula, dok topli afrički vazduh donosi ekstremne temperature širom kontinenta.

Francusku i Nemačku istovremeno su pogodile obilne padavine, grad i poplave. U ovim nepogodama stradale su tri osobe, među kojima i dete koje je poginulo nakon što je drvo palo na njega.

U Britaniji se očekuje porast temperature do 36 stepeni, a nadležni upozoravaju na povećan broj smrtnih slučajeva i izdaju žuto upozorenje. Upozorenje UKHSA biće na snazi do utorka i obuhvata London, Istočni Midlands, jugoistok, jugozapad i istočnu Englesku.

Stručnjaci savetuju građanima da izbegavaju napore na otvorenom i ostanu u zatvorenom prostoru tokom najtoplijeg dela dana.

Pripreme u Španiji i Portugalu

U Španiji, hitne službe su u pripravnosti zbog očekivanog porasta slučajeva toplotnog udara, naročito među najugroženijima - decom, starijima i hroničnim bolesnicima.

U Portugalu, meteorološka služba IPMA izdala je narandžasto upozorenje za dve trećine teritorije. Temperatura u Lisabonu mogla bi dostići 42 stepena, dok se u dolinama reke Taho i Doura očekuje preko 40 stepeni.

Požari bukte u Grčkoj

U Grčkoj, kod primorskog mesta Palaia Fokaia, vatrogasci se bore sa požarima koji su zahvatili kuće i vikendice. Na terenu je 130 vatrogasaca uz podršku aviona i helikoptera.

Zbog jakih vetrova, plamen se brzo širi, a evakuisano je više desetina ljudi. Grčka obalska straža je takođe spremna da interveniše ukoliko bude potrebno dodatno premeštanje stanovništva.

Topljenje puteva u Italiji

U Italiji, visoke temperature uzrokovale su topljenje puta i zatvaranje autoputeva na severu zemlje. Ministarstvo zdravlja izdalo je crveno upozorenje za 21 grad, uključujući Rim, Milano i Veneciju.

Građanima je savetovano da se sklone u klimatizovane prostore i izbegavaju boravak napolju između 11 i 18 časova.

Foto: EPA-EFE/GIUSEPPE LAMI

Region

U Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini, Srbiji i Albaniji izdata su zdravstvena upozorenja za letnje mesece. U Albaniji je zabeleženo osam velikih požara, dok je u Hrvatskoj izgorelo oko 700 hektara zemlje. Požari kod Splita proširili su se do turističkih zona, a gotovo 200 vatrogasaca angažovano je na njihovom gašenju.

Francuska: Vrućine i oluje

Francuska beleži 50. nacionalni toplotni talas od 1947. godine. Četiri regije na jugu zemlje su pod narandžastim upozorenjem, a temperature dostižu i do 39 stepeni.

Ipak, ekstremne vrućine prate i oluje. Oluja koja je juče pogodila zemlju odnela je dva života, dok je 17 ljudi povređeno. U Parizu je došlo do poplava, a drvo koje se srušilo ubilo je 12-godišnje dete.

Zabeležen je i incident u francuskoj skupštini - tokom govora premijera Fransoe Bairua počeo je da prokišnjava krov, što je dovelo do prekida sednice kako bi vatrogasci mogli da intervenišu.

BONUS VIDEO:

This browser does not support the video element.

Čubrilo: Stiže prvi pravi toplotni talas, tropske noći i temperature do 38 stepeni Izvor: Kurir televizija

(Nova S/Mondo)