Sneg u Srbiji pada od sinoć, a zabeleo se i Beograd: Oglasio se RHMZ, evo kada prestaju padavine

Prvi ozbiljniji sneg ove sezone pao je tokom noći širom Srbije, a jutros se zabeleo i Beograd. RHMZ najavljuje hladan i oblačan dan sa susnežicom i snegom u većem delu zemlje, dok se prestanak padavina očekuje u toku dana.
Foto: MONDO/Stefan Stojanović

Sneg u Srbiji pada od sinoć, a zabeleo se i Beograd! Pored prestonice, sneg ovog jutra pada i u Sremskoj Mitrovici, Valjevu, Smederevskoj Palanci, Požegi, Kraljevu, Kuršumliji... Kiše ima u Somboru, Novom Sadu, Nišu.

Kako je najavio RHMZ, danas se očekuje oblačno i hladno, na jugu i jugoistoku suvo, u ostalim predelima mestimično sa susnežicom i snegom uz manje povećanje visine snežnog pokrivača u brdsko-planinskim predelima, dok će u većem delu Vojvodine, kao i u Negotinskoj Krajini padati kiša.

Prestanak padavina očekuje se pre podne u jugozapadnoj i centralnoj Srbiji, a posle podne i u ostalim krajevima.
Vetar slab do umeren, na istoku Srbije povremeno i jak zapadni i severozapadni. Temperatura bez većeg kolebanja od -1 do 4 stepena, a na istoku zemlјe do 6 stepeni.

U Beogradu oblačno i hladno, povremeno sa snegom. Posle podne prestanak padavina. Vetar slab, zapadni. Temperatura bez većeg kolebanja od 0 do 3 stepena.

Narednih dana toplije

"Od nedelјe do četvrtka u većini krajeva malo do umereno oblačno sa dužim sunčanim intervalima i postepeno toplije, osim u mestima gde će se jutarnja magla zadržati veći deo dana, samo se uz nešto više oblačnosti slaba kiša, u planinskim predelima slab sneg očekuje u nedelјu na istoku Srbije, a u utorak kratkotrajna kiša je moguća i na krajnjem severu Vojvodine. U petak i subotu jače naoblačenje, koje će mestimično usloviti kišu", najavio je RHMZ.

Ima snega na putevima

JP "Putevi Srbije" savetuje vozačima da bez zimske opreme i lanaca ne kreću na put, a ukoliko se odluče na putovanje, treba da voze zaista oprezno i pažljivo. Iz ovog preduzeća apeluju da vozači prilagode brzinu kretanja uslovima na putu i savetuju maksimalan oprez u vožnji.

Na osnovu Izveštaja Štaba zimske službe u 5.12 časova, na pojedinim deonicama na najopterećenijim putnim pravcima I prioriteta održavanja ima snega, u nižim predelima kolovozi su vlažni, a snega ima mestimično u raskvašenom stanju do pet centimetara na teritoriji Beograda, Čačka, Ivanjice, Kragujevca, Kruševca, Požege, Užica, saopštilo je JP "Putevi Srbije".

Deonice na kojima ima snega su:

  • I A-2, petlja Pakovraće - petlja Prilipac (kraj izgrađenog autoputa), kolovoz je vlažan, snega ima do 5 cm
  • I A-5, petlja Velika Drenova - petlja Vrnjačka Banja, kolovoz je vlažan, snega ima do 5 cm
  • I B-21, Ivanjica - Javor, kolovoz je vlažan, snega ima do 5 cm
  • I B-21, Podbukovi - Kosjerić - Požega, kolovoz je vlažan, snega ima do 5 cm
  • I B-21, Požega - Arilje - Divljaka, kolovoz je vlažan, snega ima do 5 cm
  • I B-23, Asanovac - Požega - Uzići, kolovoz je vlažan, snega ima do 5 cm
  • I B-23, Kruševac (Župski put) - Trstenik, kolovoz je vlažan, snega ima do 5 cm
  • I B-23, Trstenik - Vrnjci (kružni tok), kolovoz je vlažan, snega ima do 5 cm
  • I B-23, Užice - Čajetina - Nova Varoš - Bistrica, kolovoz je vlažan, snega ima do 5 cm
  • I B-23, Vrnjci (kružni tok) - Vraneši, kolovoz je vlažan, snega ima do 5 cm
  • I B-24, Kragujevac - Ravni Gaj - Kraljevo (Kamidžora), kolovoz je vlažan, snega ima do 5 cm
  • I B-28, Knežević - Kremna - dr. granica sa BiH (granični prijelaz Kotroman), kolovoz je vlažan, snega ima do 5 cm
  • I B-28, Okletac - Rogačica- Kostojević - Dub - Dubci - Užice, kolovoz je vlažan, snega ima do 5 cm
  • I B-29, Nova Varoš - Aljinovići, kolovoz je vlažan, snega ima do 5 cm
  • I B-29, državna granica sa CG (granični prelaz Jabuka) - Prijepolje, kolovoz je vlažan, snega ima do 5 cm
  • I B-46, Bumbarevo Brdo - Mrčajevci, kolovoz je vlažan, snega ima do 5 cm
  • II A-147, Lipovačka šuma - Barajevo, kolovoz je vlažan, snega ima do 5 cm
  • II A-177, Obilaznica oko Gornjeg Milanovca od čvora ref. sistema 17708 (Klatičevo) do čvora ref. sistema 2218 Gornji Milanovac (Nevade), kolovoz je vlažan, snega ima do 5 cm
  • II A-200, Prijepolje - Manastir Mileševa, kolovoz je vlažan, snega ima do 5 cm
  • II B-339, Jelova Gora - Užice, kolovoz je vlažan, snega ima do 5 cm

Na državnim putevima II prioriteta održavanja kolovozi su vlažni u nižim predelima, snega ima mestimično u raskvašenom stanju do 5 cm na teritoriji Beograda, Čačka, Ivanjice, Kolubare, Kragujevca, Kruševca, Mačve, Požege, Užica.

Na ostalim putnim pravcima III prioriteta održavanja kolovozi su vlažni u nižim predelima, snega ima mestimično u raskvašenom stanju do 5 cm na teritoriji Čačka, Ivanjice, Kruševca, Novog Pazara, Požege, Užica.

U napomeni za Zaječar, navodi se da postoje sitni odroni duž nestabilnih kamenih kosina u klisurama, usecima i zasecima, a najviše ih ima na putu I B-34 (Đerdapska klisura).

Zbog najavljenih niskih temperatura u jutarnjim i večernjim satima postoji mogućnost pojave mestimične poledice, a pogotovo na deonicama koje se prostiru duž rečnih tokova, kotlina, klisura kao i na putnim objektima.

Zabrane za šlepere i kamione sa prikolicom su na snazi na sledećim putnim pravcima:

  • I B-23 Užice - Čajetina - Nova Varoš - Bistrica
  • I B-28 Okletac - Rogačica- Kostojević - Dub - Dubci - Užice
  • II A-143 Pričević - Pecka
  • II A-170 Valjevo - Poćuta - Debelo brdo
  • II A-207 Drenska klisura (Drenje) - Grčak
  • II A-208 Stanišinci - Grčak
  • II A-208 Vrnjci - Stanišinci
  • II A-209 Dobre vode - Goč - Stanišinci
  • II A-211 Brzeće - Kopaonik (Jaram)
  • II B-338 Valjevo - Lelić - Mravinjci

Postoji i mogućnost pojave magle na putevima, a pogotovo na deonicama koje se prostiru duž rečnih tokova, kotlina, klisura kao i na putnim objektima preko reka.

Magle ima na sledećim putnim pravcima:

  • I A-4 petlja Trupale - petlja Pirot zapad
  • I B-21 Ivanjica - Javor
  • I B-30 Buk - Radočelo
  • I B-35 Knjaževac - Tresibaba
  • I B-36 Paraćin - prevoj Čestobrodica
  • I B-36 prevoj Čestobrodica - Boljevac
  • II A-161 Gornjak - Žagubica
  • II A-161 Žagubica - Crni Vrh - Borsko jezero
  • II A-186 Krupaja - Krepoljin
  • II A-194 Prilike - Katići - Jasenovo
  • II A-197 Buk - Međurečje - Kumanica
  • II A-197 Gornji Dubac - Luke - Ivanjica
  • II A-197 Kumanica - Preko Brdo - Duga Poljana
  • II A-198 Odvraćenica - Preko Brdo
  • II A-218 Boljevac - Sokobanja
  • II A-219 Boljevac - Knjaževac
  • II A-220 Minićevo - Novo Korito
  • II B-409 Kumanica - Gleđica

Prilazi zimskim turističkim centrima su prohodni.

Vaše mišljenje nam je važno - ostavite nam komentar, nije potrebna registracija!

BONUS VIDEO:

This browser does not support the video element.

Sneg u Beogradu Izvor: Kurir

(Kurir/Mondo)