Do kada će duvati košava: Na snazi upozorenje na ekstremne vremenske uslove, evo kada prestaje olujni vetar

RHMZ je izdao hitno upozorenje zbog ledene kiše, snega i olujne košave. Najugroženiji su Pomoravlje, Homolje i istok Srbije, uz jake udare vetra do 100 km/h. Evo do kada će jaka košava trajati.
Foto: Mondo/ Stefan Stojanović

Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ) upozorio je građane Srbije na ekstremne vremenske uslove koji se očekuju tokom dana i u toku noći, a koji mogu ozbiljno ugroziti bezbednost u saobraćaju i svakodnevno funkcionisanje.

Ledena kiša i poledica – najveći rizik u Pomoravlju i Homolju

Prema vremenskoj prognozi, najkritičnija situacija očekuje se u Pomoravlju i Homolju, gde će tokom jutarnjih i večernjih sati, kao i u noći ka sredi, padati kiša koja će se lediti pri dodiru sa tlom, stvarajući opasnu poledicu. Nadležni apeluju na vozače da budu maksimalno oprezni i da izbegavaju putovanja ukoliko nisu neophodna.

Sneg u istočnoj Srbiji – do 15 centimetara novog pokrivača

U Timočkoj i Negotinskoj Krajini očekuje se formiranje snežnog pokrivača visine od 5 do 15 centimetara do srede ujutro, dok će na planinskim predelima količine snega biti i veće. U ostalim delovima zemlje moguć je prolazni, tanji snežni pokrivač.

Olujna košava pravi dodatne probleme

Jak i olujni vetar dodatno će otežavati situaciju, naročito u području gde duva košava:

  • Južni Banat i donje Podunavlje: udari vetra danas dostižu 70 do 100 km/h, dok se od srede očekuje blago slabljenje na 60 do 85 km/h.
  • Beograd: danas udari oko 60 km/h, a tokom srede i četvrtka oko 40 km/h.

Smirivanje vremena tek krajem sedmice

Prema prognozama RHMZ-a, prestanak košave i stabilizacija vremenskih prilika mogu se očekivati tek u petak, 13. februara.

Građanima se savetuje dodatni oprez, posebno u saobraćaju, kao i praćenje zvaničnih upozorenja nadležnih službi.

BONUS VIDEO:

This browser does not support the video element.

vremenska prognoza Izvor: Kurir