Nema kupanja, nema ribolova: Evo zašto je ovo mesto na Krfu sveto za Srbe

Na samo nekoliko minuta vožnje brodićem od grada Krfa nalazi se ostrvo Vido, mesto koje za srpski narod ima poseban istorijski značaj. Dodajte MONDO u vaš Google izbor
Foto: MONDO

Tokom boravka na Krfu, posetili smo i ostrvo Vido, malo ostrvo udaljeno svega nekoliko minuta vožnje brodićem od grada Krfa, ali mesto ogromnog istorijskog značaja za srpski narod.

Ovo nije običan izlet niti još jedna turistička stanica. Vido je mesto sećanja na hiljade srpskih vojnika koji su nakon Albanske golgote početkom 1916. godine stigli na Krf iscrpljeni, bolesni i iznemogli. Na ostrvu je bila formirana bolnica za najteže ranjene i obolele, ali mnogi, nažalost, nisu uspeli da prežive.

Kada na ostrvu više nije bilo dovoljno prostora za sahranjivanje, preminuli srpski vojnici spuštani su u dubine Jonskog mora. Tako je nastala Plava grobnica, mesto koje je zauvek ostalo simbol stradanja i žrtve srpskog naroda, a koje je pesmom "Plava grobnica" ovekovečio pesnik Milutin Bojić.

Danas se na Vidu nalazi Mauzolej srpskih vojnika, podignut 1938. godine prema projektu arhitekte Nikole Krasnova. U spomen-kosturnici čuvaju se posmrtni ostaci više od 2.700 srpskih vojnika, od kojih je 1.232 poznato po imenu, dok je veliki broj njih ostao zauvek nepoznat.

Tokom naše posete zatekla nas je drugačija slika od one koju smo očekivali. Mauzolej je bio zatvoren, a veliki deo ostrva delovao je prilično zapušteno i bez dovoljno održavanja. Ipak, saznali smo da su u toku radovi na obnovi i uređenju, pa se očekuje da ovo važno mesto u budućnosti dobije izgled kakav zaslužuje.

Poseban trenutak tokom posete jeste pogled ka mestu Plave grobnice. Iz poštovanja prema srpskim vojnicima koji su tamo pronašli svoje poslednje počivalište, ni Srbi ni Grci se ne kupaju u tom delu mora, a lokalni ribari decenijama nisu bacali mreže na tom području.

Do ostrva Vido stiže se brodićem iz luke u gradu Krfu. Brodići saobraćaju svakodnevno, a povratna karta košta 10 evra po osobi. Polasci sa Krfa su tokom dana, od oko 10 časova do 16 časova, dok su povratci sa Vida dostupni do 17:15.

Važno je da obratite pažnju na poslednji brod sa ostrva. Ukoliko ga propustite, povratak može biti znatno skuplji, umesto regularne karte, potrebno je platiti oko 30 evra po osobi za kasniji prevoz.

Foto: MONDO

Za nas je Vido bilo jedno od onih mesta koje se ne obilazi samo zbog fotografije. To je mesto tišine, sećanja i poštovanja prema ljudima koji su prošli kroz jednu od najtežih epoha srpske istorije. Ako letujete na Krfu, odvojite nekoliko sati za ovu posetu jer Vido nije samo destinacija, već priča koju vredi čuti i doživeti.

MONDO patrola je prethodno obišla i Tasos, jedno od najpopularnijih grčkih ostrva među turistima iz Srbije. Ekipa je tada proverila kako izgleda putovanje automobilom do ovog bisera Egejskog mora, od prelaska granice i trajekta do obilaska najpoznatijih plaža, skrivenih uvala i mesta koja turisti najčešće posećuju.

Posle iskustva sa Tasosa, gde su čitaocima preneli detalje o putu, troškovima i utiscima sa lica mesta, MONDO patrola nastavila je istraživanje grčkih destinacija na četiri točka. Ovoga puta izbor je pao na Krf, ostrvo bogate istorije, prelepih pejzaža i drugačije atmosfere, do kog se automobilom stiže uz kombinaciju vožnje kroz Grčku i trajektnog prevoza iz Igumenice.

BONUS VIDEO:

This browser does not support the video element.

Koliko danas zaista košta put do Grčke?  Izvor: MONDO