U hramu Svetog proroka Ilije u mestu Mlaka, kod Jasenovca, danas je održana sveta arhijerejska liturgija u pomen na nevine žrtve ustaških logora Jasenovac i Donja Gradina.
Liturgiju je služio mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije, a molitveno sećanje na proboj jasenovačkih logoraša organizovala je Eparhija pakračko-slavonska, prenela je RTRS.
Predsedavajući Predsedništva BiH Mladen Ivanić, koji je prisustvovao liturgiji, izjavio je da identitet srpskog naroda posebno treba čuvati na mestima stradanja, kao što je Jasenovac.
"Mislim da je elementarno poštovanje i red biti prisutan na mestu obeležavanja stradanja žrtava koje čovek ne sme i ne može zaboraviti", rekao je Ivanić novinarima i dodao da se treba okrenuti i novom vremenu na način da se ne zaboravi prošlost.
Predsednik Odbora za Donju Gradinu u Narodnoj skupštini Republike Srpske Darko Banjac rekao je u Mlaki da je izuzetno važno da se Dan proboja logoraša ne zaboravi, jer je taj dan značio slobodu iz okova neprevaziđenog zločina.
On je naglasio da se stradanje jasenovačkih žrtava ne sme zaboraviti nikada i da sve buduće generacije moraju da znaju da je sistem koncentracionog logora Jasenovac, koji se nalazio na teritoriji Nezavisne Države Hrvatske bio mesto najvećeg zločina počinjenog na Balkanu i među najvećima u svetu.
Banjac, koji je i poslanik u parlamentu Srpske, prisustvovao je molitvenom sećanju u obnovljenom hramu Svetog proroka Ilije u mestu Mlaka nadomak Jasenovca.
On je istakao da je suština da se unutrašnjim praštanjem i spoznajom istine uspostavi duhovni mir, što bi trebalo da imaju na umu i predstavnici sadašnje hrvatske vlasti.
"Izgradnjom manastirskog kompleksa i crkve u Jasenovcu čuvamo od zaborava zločin koji je počinjen nad srpskim narodom samo zato što su bili druge nacije i vere, a počinile su ga naše komšije", rekao je Banjac.
Direktor Spomen-područja Donja Gradina Tanja Tuleković kazala je da se skup organizuje povodom obeležavanja 22. aprila - dana proboja poslednje grupe logoraša iz koncentracionog logora Jasenovac.
Kozarska Dubica je drugi grad u Evropi prema broju stradalih stanovnika u Drugom svetskom ratu.
Ta opština izgubila je više od 18.000 stanovnika, odnosno oko 52 odsto ukupnog predratnog stanovništva.
Sistem koncentracionih logora Jasenovac predstavlja najveće stratište u Drugom svetskom ratu na teritoriji nekadašnje Jugoslavije jer je u njemu stradalo 700.000 žrtava ustaškog zločina.
U njima je ubijeno 500.000 Srba, 40.000 Roma, 33.000 Jevreja, 127.000 antifašista.
Memorijalna akademija, koju organizuje Javna ustanova "Spomen-područje Donja Gradina", tradicionalno se organizuje uoči parastosa i pomena za stradale žrtve ustaškog zločina-genocida u koncentracionom logoru Jasenovac i njegovom najvećem stratištu Donjoj Gradini.
Logor u Donjoj Gradini nalazio se u BiH, preko puta Jasenovca u Hrvatskoj, formiran je 1941. godine i bio aktivan sve do kraja Drugog svetskog rata 1945. godine.
--------------------------------
Aplikacija MONDA ponovo na Google Play Store! PREUZMITE JE!
"Neka me streljaju, okrenuću se ka zidu, ni 'a' neću reći": Blažić opet šokirao na suđenju - Znam šta me čeka u zatvoru
Tuča u Skupštini Srbije! Guranje, čupanje, prskanje, a Ana Brnabić pozvala obezbeđenje (Foto, video)
Kraj serije "Sablja": Večeras gledamo finale trilera o ubistvu premijera Zorana Đinđića, evo šta nas očekuje
Primim 160€ penziju, a samo ugalj i drva koštaju 355: Težak život Ukrajinaca, mnogi uzeli rusko državljanstvo
"Dali smo sve da ubedimo Pešića da ostane": Petrušev objasnio šta je najveća razlika u reprezentaciji