"Institut za biologiju mora u Kotoru je juče dobio informaciju od turista da je primećen povređeni delfin", kazao je za Skala radio doktor Mirko Đurović, direktor Instituta.

Novi incident s ranjenim delfinom usledio je samo dan nakon što je u Stolivu ronilac iz Kotora M.M. (24) s trozupcem ulovio morsku kornjaču i ubio je.

Đurović je podsetio da je Instut nedavno uputio apel građanima i gostima da ne uznemiravaju morsku kornjaču i da je zaobilaze kada je primete u Bokokotorskom zalivu, međutim, ni to nije uradilo plodom, rekao je Đurović.

Gnusno ubistvo ili samoodbrana: Drama s kornjačom

Upitan da ima li još zaštićenih vrsta morske kornjače u zalivu, Đurović je odgovorio da ih ima baš kao i delfina, koji su odomaćeni prijatelji i prava atrakcija zaliva.

Đurović je ponovo zamolio građane i turiste da čuvaju more i morske organizme, verujući da će ubijanje kornjače i ranjavanje jednog od delfina kojih je u jatima u zalivu, biti poslednji put.

On je podsetio da su morske kornjače zaštićene preko nekoliko međunarodnih konvencija i zakonom je zabranjeno njihovo hvatanje, uznemiravanje i ubijanje.

Radost u Boki, stiglo jato delfina (VIDEO)

"Budući da morska kornjača često izroni kako bi uzela dovoljnu količinu vazduha, i iz dubine dopliva do ispod ponti i samog plićaka, susret sa kupačima je različit. Međutim, kornjače su potpuno bezopasne", kazao je Đurović.

Velika glavata kornjača koja je najčešći stanovnik Bokokotorskog zaliva, zatim zelena kornjača koja je ređa i treća vrsta poznata kao kožasta kornjača, jedna od najvećih kornjača koje žive na planeti zemlji.

"Potpuno je bezopasna, ali ukoliko je ljudi izazivaju i pokušavaju uhvatiti, njen ugriz bi izazvao ozbilju povredu", kaže Đurović i dodaje da su ovih dana morske kornjače u velikoj opasnosti, u špici turističke sezone, kada je zaliv pun plovila.