Uklanjanje ploče je proteklo bez incidenata, ali su HOS-ovci ipak na dobitku jer su sa današnjim datumom zvanično legalizovali poklič na stranačkom grbu.

Ploča je uklonjena, tj. premeštena u Novsku, praktično istovremeno dok su se održavale konferencije za novinare predstavnika HOS-a i potpredsednika u vladi iz HNS, manje članice vladajuće koalicije, Predraga Štromera.

Štromer je rekao i da ništa ne zna o rešenju Ministarstva uprave, u kojem se navodi da se sve udruženja HOS-a mogu registrovati sa HOS-ovim simbolima i spornim ustaškim pozdravom "Za dom spremni".

On je rekao da HNS to neće podržati, te da sigurno neće biti mesta takvim stvarima na grbovima udruženja.

"Smatram i stojim iza toga da ovom pozdravu nema mesta u Hrvatskoj i da to pitanje treba da reši vlada novim zakonom. Vreme je da prestanemo da se bavimo prošlošću i okrenemo se budućnosti. Nisam znao da je odobren ovaj znak, odnosno pozdrav 'za dom spremni'", rekao je Štromar .

Štromar je na pitanje novinara da li se sa njim slaže i premijer Andrej Plenković odgovorio potvrdno, te dodao da ne veruje da će Komisija za suočavanje s prošlošću doneti odluku o ovom pozdravu pre marta.

Ministar branitelja, Tomo Medved, izjavio je prethodno da Vlada razgovara s Predsedništvom Saveza udruženja HOS-a i udruženjem zagrebačkog ogranka o trajnom rešavanju problema spomen ploče u Jasenovcu.

Ratni načelnik Štaba HOS Anto Đapić je današnji dan ocenio "kao jednu od najvećih pobeda dobrovoljaca HOS-a od završetka rata".

Kazao je da nikad nisu došli u situaciju da mogu s vladom da razgovaraju o rešenjima, i da se ovo događalo u vreme nekadašnje premijera Ive Sanadera da bi ploča bila maknuta, skinuta, razbijena...

NIKAD NE ZABORAVIMO: JASENOVAC JE NAJVEĆI ZLOČIN

Od vlade je zatražio da, kako je rekao, zabrani napade na pripadnike HOS-a.

Upitan o toku pregovora s vladom o trajnom rešenju ovog pitanja, Đapić je rekao da je HOS dobio ono što je traženo, da su pregovori bili dugi i iscrpni, "i da je to rešeno".

"Za dom spremni" na ploči ostaje, što je dakle bio zahev HOS-ovaca", rekao je.

USTAŠE: Za dom spremni i danas u Jasenovcu

A na pitanje šta bi bilo ako se zakonom zabrani ustaški poklič, HOS-ovci su kazali da bi ploču sami uklonili da je bilo bilo kakve zabrane.

Ploča će već danas biti postavljena na novoj lokaciji, a cilj je da na ploči ostane grb, znak HOS-a na kojem je utisnuto 'za dom spremni'.

" Mi rešenje imamo, tu je, dobili smo ga juče, s današnjim datumom. Tu stoji registracija ZDS, možete ga videti na internetu. Rešenje je izdalo Ministarstvo uprave tj. Grad Zagreb".

ŠTO SMO MI? USTAŠE!

Da ne bude ni trunke elemenata zabune, pozdrav je ustaški, ma kako se hrvatske vlasti izvlačile na "historiju". Pokušaj i same predsednice Kolinde Grabar Kitarović da poklič fašističkih koljača predstavi kao "zloupotrebljeni stari slogan Hrvata", sami HOS-ovci su u više navrata jasno stavili doznanja na koga su se ugledali.

Splićanin Marko Skejo, penzionisani pukovnik i bivši ratni zapovednika IX bojne HOS-a "Rafael vitez Boban", je danas u Jasenovcu svoje izlaganje završio sa "Bog i Hrvati i za dom spremni".

Široka hrvatska javnost Skeju je zapamtila kada je još 2011. godine rekao da je Ante Pavelić bio "najveći sin hrvatskog naroda koji je u datim okolnostima činio najbolje što je mogao za hrvatsku državu".

Za njega su i logori u Jasenovcu i Staroj Gradiški bili - "bolnice otvorenog tipa u kojima su stradali samo dokazani neprijatelji hrvatske države i najteži bolesnici".

Sami Splićani sećaju ga se, pak, još od 1995. godine, kada je sa svojim crnokošuljašima s ustaškim kapama marširao po gradu. Tada su vikali "Za koga?/ Za poglavnika!", i "Što smo mi?/Ustaše", podseća 24sata.hr.