Hamid Beharović (39), prvi crnogorski povratnik s ratišta u Siriji kome se sudi u Podgorici, negirao je učešće na ratištu na strani Islamske države i saopštio da je u tu bliskoistočnu zemlju otišao kako bi "slobodno praktikovao veru".
"Otišao sam u Siriju zato što je uspostavljen islamski zakon. To je glavni razlog, a ne zbog ratovanja", ispričao je Beharović u sudu u Podgorici, bez osećaja krivice za odlazak iz verskih motiva.
Ovaj vernik, koji praktikuje veru poslednjih 15 godina, je sa prisutnima u sudu podelio da "nije lako živeti u nemuslimanskom okruženju".
"Sa bradom i pokrivenom ženom gledaju te kao vanzemaljca… Sumnjiv si. Pretresa te policija. Nije lako naći posao", rekao je ovaj čovek koji se u septembru prošle godine s porodicom vratio u Crnu Goru, kada je uhapšen na aerodromu u Podgorici.
Priznao je da je ISIL teroristička organizacija, ali i naveo da je njena pojava "podelila muslimanski svet, brata sa bratom, zajednicu", te da je sam želeo da se uveri o čemu se radi.
U Siriju je otišao sa nevenčanom suprugom i detetom od godinu i po dana, u aprilu 2015. godine i tamo proveo skoro godinu dana, na poziv druga Mirze Haklaja iz Podgorice koji je pripadao ISIL-u i tamo poginuo neposredno pre Beharovićevog dolaska u grad Mindžab.
Optužnica ga tereti da se priključio ISIL-u, gde je otputovao preko Istanbula i u kući u kojoj je boravio "ugošćavao" pripadnike ISIL-a, uglavnom ljude iz Crne Gore i sa prostora Balkana, te "učestvovao u oružanim formacijama".
Saopštio je da je u Siriju otišao svojevoljno, da ga niko nije finansirao, te negirao da je pripadao ISIL-u, dok je borce i članove te terorističke organizacije koje je ugošćavao u svojoj kući u Mindžabu doživljavao kao drugove i prijatelje.
"Nisu nas terali da se borimo na silu", kazao je on i objasnio da je za pristupanje ISIL-u bilo neophodno polaganje zakletve, vojna obuka i verski kurs.
Za odlazak u Siriju ga je inspirisao Haklaj, mladić iz Podgorice koji je tamo otišao sa suprugom i petoro dece i koji je tamo poginuo.
Po dolasku iz Turske smešteni su u kolektivni smeštaj na teritoriji pod kontrolom ISIL-a, gde su njemu i njegovoj supruzi oduzeta lična dokumenta, a oni smešteni u kuću u gradu Mindžab.
"Nastala je velika prekretnica kada sam došao tamo... Utvrdili smo da ne postoje uslovi za život i gledali kako da napustimo Siriju. Prva četiri meseca su bila mirna, a zatim je usledilo bombardovanje iz vazduha. Strašna uništenja. To niko ne može da zamisli", kazao je optuženi.
Naveo je da se bezuspešno obraćao ISIL-u za pomoć da napusti Siriju.
Tvrdi da je živeo od novca koji je njegova žena dobijala masirajući žene nerotkinje i one s bolovima, da ga je par puta pomogao brat iz Nemačke, te da je od ISIL-a primio novac u par navrata u iznosu od 50 dolara.
Ispričao je da je napustio Siriju tako što je čobaninu platio da ga sa porodicom prevede preko minskog polja i dovede do Turske.
Pred sudom je svedočila i njegova nevenčana supruga Emina Kerim (32) iz Bara, koja je u sudnicu došla prekrivena burkom i vidno bila uznemirena što mora da otkrije lice radi identifikacije i svedočenja.
Beharović je uhapšen prošlog septembra na podgoričkom aerodromu, po povratku iz Sirije.
Tužilac ga sumnjiči za učešće na stranim ratištima za šta je predviđenja kazna zatvora do 10 godina.
Zvanično je potvrđeno da je u redovima ISIL-a do sada poginulo šest crnogorskih državljana, dok se prema procenama crnogorskih bezbednosnih službi sa ratišta vratilo 10 pripadnika.
Zvezdu spustili dva mesta na tabeli Evrolige: Evo u čemu je stvar, Partizan se podigao!
Zvezda može do Top4, a kakve su šanse Partizana: Softver izračunao sve o srpskim klubovima u plej-ofu Evrolige!
Ispaljeni američki projektili na Rusiju: Preti velika eskalacija sukoba, Putin zapretio da će gađati Orešnikom
Kad ne smišlja Zvezdine pobede, onda je u Hramu Svetog Save: Sferopulos za MONDO o srpskoj kulturi, istoriji i Beogradu
Sutra Dan žalosti u Srbiji zbog masakra na Cetinju: Doneta odluka na sednici Vlade