• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Srebrenica: Žalost u BiH, skupovi u Srbiji

Savet ministara proglasio je 11. jul Danom žalosti u Bosni i Hercegovini zbog obeležavanja godišnjice stradanja Srebreničana. U Beogradu se održava više skupova na kojima nevladine organizacije pokušavaju da skrenu pažnju na razmere tog zločina.

Savet ministara proglasio je 11. jul Danom žalosti u Bosni i Hercegovini zbog obeležavanja godišnjice stradanja Srebreničana. U Beogradu se održava više skupova na kojima nevladine organizacije pokušavaju da skrenu pažnju na razmere tog zločina.

Iz Saveta ministara BiH je saopšteno da su na predlog Ministarstva za ljudska prava i izbeglice odobrili finansijska sredstva za obeležavanje 13. godišnjice stradanja Srebreničana.

Sredstva od 150.000 KM biće izdvojena iz rezerve budžeta institucija i međunarodnih obaveza BiH.

Da bi se shvatile razmere zločina u Srebrenici treba govoriti o svakoj od žrtava pojedinačno, a ne kao samo jednoj od brojki, poručili su učesnici skupa u Beogradu "Srebrenica: Solidarnost i odgovornost" povodom 13. godišnjice od zločina u tom gradu.

Glumica Mirjana Karanović je rekla da društvo u Srbiji mora da se bori za "pojedinačno prihvatanje i saosećanje" prema svakoj od žrtava tog zločina.

"Dokle god se žrtve tog zločina budu poistovećivane sa društvenim i političkim ciljevima nećemo mnogo napredovati. Ovo društvo o tim žrtvama mora da govori kao o ljudima, a ne kao o brojkama", rekla je Karanović.

Organizatori skupa "Žene u crnom", "Inicijative mladih", "Helsinškog odbora za ljudska prava" i "Komiteta pravnika za ljudska prava" istakli su da je "potrebno Srebrenicu približiti građanima Srbije da bi se realizovala pravda".

Aktivisti tih nevladinih organizacija su preporučili građanima Srbije, posebno onima koji, kako su rekli, manipulišu brojem žrtava u Srebrenici, da posete Memorijalni centar Potočare i uvere se u razmere zločina.

Pre početka konferencije prikazan je film "Žene Srebrenice govore" autorke Milice Tomić u produkciji nevladine organizacije "Žene u crnom".

Na Trgu republike u Beogradu večeras će biti održan komemorativni skup povodom 13. godišnjice od srebreničkog zločina na kome će biti prikazan film "Žene Srebrenice govore".

Prema optužnicama Haškog tribunala, vojnici pod komandom generala Ratka Mladića su u julu 1995. organizovano i sistematski ubili oko 8.000 muslimanskih muškaraca i dečaka. Oko 30.000 žena i dece deportovano je za dva dana.

U petak, 11. jula, navršava se 13 godina od ulaska snaga Vojske Republike Srpske (VRS) u Srebrenicu, muslimansku enklavu u istočnoj BiH koja je formalno bila pod zaštitom Ujedinjenih nacija i u kojoj je potom izvršen masakr nad stanovništvom.

Ambasador Kliford Bond, izaslanik visokog predstavnika za Srebrenicu, ocenio je da budućnost Srebrenice zavisi, između ostalog, od sprovođenja pravde i da neuspeh u hapšenju Radovana Karadžića i Ratka Mladića "ugrožava napore na pomirenju u BiH".

"Neuspeh u hapšenju Karadžića i Mladića, kao i kasno otpočinjanje istraga protiv osoba na takozvanoj 'srebreničkoj listi', nastaviće da ugrožavaju napore na pomirenju u BiH, a posebno u području Srebrenice", rekao je Bond u razgovoru sa predsedavajućim Saveta ministara BiH Nikolom Špirićem.

Bond, koji napušta dužnost izaslanika, rekao je da je BiH potrebna "efikasna državna strategija rešavanja slučajeva ratnih zločina, koja utvrđuje jasne standarde i prioritete u istraživanju i krivičnom gonjenju svih ratnih zločina".

U Potočarima kod Srebrenice sutra će biti obeležena 13. godišnjica genocida u tom gradu i sahranjeni posmrtni ostaci još 307 identifikovanih žrtava.

Memorijalni centar u Potočarima sutra će posetiti predstavnici vlasti u BiH, diplomatskog kora, međunarodne zajednice, predstavnici verskih zajednica, nevladinih organizacija i porodice žrtava.

Program obeležavanja godišnjice, počeće oko 12 sati, kada će se prisutnima obratiti načelnik opštine Srebrenica Abdurahman Malkić, ambasador SAD u BiH Čarls Ingliš (Ćarles English), visoki predstavnik u BiH Miroslav Lajčak i predsedavajući Predsedništva BiH Haris Silajdžić.

Verski obred ukopa 307 identifikovanih žrtava, predvodiće poglavar Islamske zajednice BiH Mustafa Cerić.

Najmlađa žrtva koja će sutra biti ukopana imala je 15 godina kada je ubijena, a najstarija 84 godine.

Do sada je u Memorijalnom centru u Potočarima identifikovano i sahranjeno 2.907 osoba.

U Srebrenici je u julu 1995. godine ubijeno više od osam hiljada Bošnjaka, a Međunarodni sud pravde u Hagu doneo je prošle godine presudu prema kojoj su zločin genocida počinile vojne snage Republike Srpske.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image